Henley Passport Index: Crnogorski građani mogu putovati u 129 destinacija bez vize
Crna Gora je ove godine na listi kompanije Henley & Partners zauzela 40. mjesto u svijetu po snazi pasoša, što je za jednu poziciju bolje u odnosu na 2024.
Kompanija Henley & Partners svake godine u januaru objavljuje Henley Passport Index – rang listu svjetskih pasoša prema broju destinacija koje njihovi vlasnici mogu posjetiti bez vize. Indeks obuhvata 199 pasoša i 227 destinacija, pružajući korisnicima najopsežnije i najpouzdanije informacije o njihovom globalnom pristupu i mobilnosti.
Vlasnici crnogorskog pasoša, sada mogu putovati u 129 destinacija bez vize, u odnosu na prošlogodišnjih 128.
Crnogorski građani bez vize mogu da idu u sve evropske države, osim Velike Britanije i Irske. Takođe, bez vize putnici sa crnogorskim pasošem mogu ući u skoro sve države Južne Amerike, Rusiju, Kostariku, Kubu, Grenland, Madagaskar, Egipat…, a odnedavno i u Kinu.
Crna Gora je najbolju poziciju imala 2013. godine kada je bila na 39 mjestu po snazi pasoša. Najgori rezultat bilježila je 2006, 2007, 2008. i 2009. godine, kada je zauzimala 62. poziciju.
Kada je region u pitanju, najbolje su pozicionirane Slovenija na 10. mjestu (185 destinacije bez vize) i Hrvatska na 11. poziciji (184 destinacije bez vize).
Srbija je na 34. mjestu i sa njenim pasošem je moguće putovati u 139 destinacija bez vize, dok su Bosna i Hercegovina i Albanija na 43. mjestu (123 destinacije bez vize).
Sjeverna Makedonija dijeli 40. poziciju sa Crnom Gorom i njeni građani takođe mogu putovati bez vize u 129 destinacija. Kosovo se nalazi na 63. mjestu (80 destinacija).
Singapur na prvom mjestu, nastavak pada SAD
Sjedinjene Američke Države i ove godine su nastavile svoj višegodišnji pad na listi Henley & Partnersa, pa američki pasoš, ove godine na devetom mjestu, vlasnicima pruža pristup 186 drugih država bez vize.
S druge strane, stanovnici Singapura – države s najmoćnijim pasošem svijeta – mogu putovati u čak 195 od ukupno 227 zemalja svijeta bez vize. Drugi najmoćniji pasoš u svijetu je japanska, a njegovi vlasnici mogu bez vize putovati u 193 zemlje svijeta.
SAD je prošle godine bio sedmi, za jedno mjesto bolji nego godinu ranije. Prije nešto više od 10 godina, 2014, SAD je zajedno s Ujedinjenim Kraljevstvom bio na prvom mjestu.
Jačanje izolacionističkih stavova i manjak reciprociteta
Za pad SAD-a na listi zaslužan je nedostatak reciprociteta. Iako vlasnici američkog pasoša mogu putovati u 186 od ukupno 227 država svijeta bez vize, SAD dopušta građanima samo 46 drugih država da pređu njegove granice pod istim uvjetima. Zato je SAD prema Henleyevom indeksu otvorenosti na dalekom 84. mjestu. Indeks otvorenosti rangira zemlje i teritorije širom svijeta prema tome koliko drugih nacionalnosti smije prijeći njihove granice bez vize.
Neki stručnjaci za pad snage američkog pasoša krive politiku “America First” (Amerika na prvom mjestu). “Čak i prije drugog Trampovog mandata, američki politički trendovi postali su primjetno okrenuti prema unutrašnjosti i izolacionistički,” kaže Ani Forchajmer (Annie Pforzheimer), viša saradnica u Centru za strateške i međunarodne studije. “Iako se ekonomsko zdravlje SAD-a uveliko oslanja na imigraciju, turizam i trgovinu, glasačima je tokom kampanje 2024. serviran narativ da Amerika može (i treba) stajati sama. Ako se ispostavi da su carine i deportacije osnovni politički alati Trampove administracije, ne samo da će SAD nastaviti padati na indeksu mobilnosti, već i u apsolutnim okvirima. Ovaj trend, zajedno sa sve većim otvaranjem Kine, vjerovatno će dovesti do rasta azijske diplomatske moći u svijetu.”
Sve snažnije otvaranje Kine
Za razliku od američkih, građani Kine uživaju u većoj mobilnosti u posljednjih deset godina. Kina je s 94. mjesta 2015. došla na 60. mjesto Henleyevog indeksa ove godine. Što se tiče otvorenosti prema drugim zemljama, Kina je opet postigla uspjeh. Samo u proteklih godinu dana, Kina je omogućila ulaz bez vize za građane dodatnih 29 država i sada ih je 80. na listi.
Američki građani čine daleko najveći udio među prijavljenima za boravište i državljanstvo: čak 21 posto svih prijava za migraciju koje su Henley & Partners primili u 2024. godini došlo je iz SAD-a.
Jerg Štefen (Juerg Steffen) naglašava da kompanija ima više američkih klijenata nego sljedeće četiri države – Turska, Filipini, Indija i Britanija – zajedno. “Suočeni s dosad nezabilježenim nestabilnostima, investitori i bogate porodice okreću se strategiji geopolitičke arbitraže kako bi dobili dodatno boravište i/ili državljanstvo i iskoristili razlike u pravnim, ekonomskim, političkim i društvenim uslovima u različitim zemljama i optimizirali ishode za sebe,” kaže on.
Pet najvećih gubitnika u 2025. godini
Dvadeset dvije od ukupno 199 država svijeta u prethodnih 10 godina su pale na listi. Samo Venecuela je pala snažnije od SAD-a. Vanuatu, mala ostrvska država u Pacifiku, pala je za šest mjesta u posljednjih 10 godina.
Britanska pasoš, koji je 2015. bio u samom vrhu indeksa, sada se nalazi na 5. mjestu. Među najvećim gubitnicima još je i Kanada, koja je u proteklih 10 godina pala za tri mjesta sa 4. na trenutno 7. mjesto.
Najmoćniji pasoši svijeta za 2025. godinu
Nakon Singapura i Japana treće mjesto dijeli čak šest zemalja, a sve imaju pristup 192. države svijeta bez vize. To su Finska, Francuska, Njemačka, Italija, Južna Koreja i Španija.
Četvrto mjesto dijeli sedam zemalja: Austrija, Danska, Irska, Luksemburg, Nizozemska, Norveška i Švedska.
Na petom mjestu je pet zemalja, čiji državljani mogu bez vize posjetiti 190 zemalja svijeta: Belgija, Novi Zeland, Portugal, Švajcarska i Velika Britanija.
Ko je na dnu liste
Na samom dnu indeksa nalazi se Avganistan, čiji su građani izgubili pristup još dvjema zemljama bez vize tokom prošle godine. Vlasnici avganistanskog pasoša tako bez vize mogu ići u samo 29 država.