Grinpis pred bankrotom: Odgovorni za štetu od 300 miliona dolara nanijetu naftovodu

AKTUELNO Forbes 20. mar 2025. 12:42
featured image

20. mar 2025. 12:42

Porota u Sjevernoj Dakoti u srijedu je proglasila Grinpis (Greenpeace) odgovornim za klevetu i druge optužbe povezane sa protestima protiv naftovoda Dakota Akses (Dakota Access Pipeline). Teksaškoj energetskoj kompaniji dosuđene su stotine miliona dolara odštete. Ovu presudu ekološka organizacija ocijenila je kao potencijalno „finansijsko uništenje“. Mogla bi da dovede do njenog bankrota.

Devetočlana porota u Mandanu, Sjeverna Dakota, dosudila je kompaniji Enerdži Transfer (Energy Transfer) oko 300 miliona dolara odštete od Grinpisa. Kompanija je optužila grupu za klevetu, nezakonit ulazak na posjed, narušavanje javnog reda, zavjeru i druge prekršaje, potvrdio je Grinpisov pravni savjetnik za Forbes.

Desetostruki iznos budžeta Grinpisa

Grinpis, sa sjedištem u Amsterdamu, upozorio je da bi presuda od 300 miliona dolara mogla da dovede do njihovog „finansijskog uništenja“ i primora organizaciju da prekine rad u SAD, jer ta suma predstavlja desetostruki iznos njenog godišnjeg budžeta.

Advokat kompanije Enerdži Transfer, Trej Koks (Trey Cox), koji je tvrdio da je Grinpis odgovoran za oko 340 miliona dolara štete, zatražio je dodatne kaznene odštete, prema pisanju Njujork Tajmsa (New York Times).

Enerdži Transfer, koji upravlja naftovodom Dakota Akses, optužio je Grinpis da je organizovao „nezakonitu i nasilnu šemu“. S ciljem nanošenja „finansijske štete“ kompaniji. Kao i da je pokušao da poremeti izgradnju naftovoda dok je širio klevetničke tvrdnje protiv kompanije putem niza protesta.

Koks je navodno tvrdio da je Grinpis plaćao demonstrante da dođu na lokaciju naftovoda, organizovao obuke za demonstrante i iznosio lažne tvrdnje o naftovodu kako bi zaustavio njegovu izgradnju. Kao dokaz je naveo video zapise s obuka demonstranata koje je navodno finansirao Grinpis. Prikazao je i pisma koja je organizacija poslala ka najmanje 17 banaka koje su finansirale naftovod.

Foto: Reuters/Yara Nardi

Grinpis odbacuje optužbe

Grinpis tvrdi da je njegova uloga u protestima bila minimalna ili nikakva. Ističu da se njihovo djelovanje uglavnom svodilo na pismo bankama u kojem su izrazili protivljenje naftovodu. Takođe su tvrdili da su zaštićeni Prvim amandmanom američkog Ustava, piše Njujork Tajms.

Dipa Padmanaba (Deepa Padmanabha), viša pravna savjetnica Grinpisa u SAD-u, rekla je za Forbes da je Enerdži Transfer „iskrivio istinu“ o ulozi organizacije u protestima. Tužba kompanije, prema njenim riječima, imala je za cilj da „uništi naša prava na mirni protest i slobodu govora“.

Koks je za Forbes kazao da presuda „služi kao snažna potvrda Prvog amandmana“. Dodao je da je „mirni protest neotuđivo američko pravo“.

Sijuksi protiv naftovoda

Naftovod Dakota Akses dug je 1.900 kilometara i od juna 2017. prenosi naftu iz Sjeverne Dakote u Ilinois. Njegovoj izgradnji protivilo se pleme Stending Rok Sijuksa (Standing Rock Sioux), čiji se rezervat nalazi u blizini trase naftovoda. Tvrde da projekat ugrožava životnu sredinu i izvor pijaće vode u jezeru Oahe, ispod kojeg prolazi cjevovod. Pleme je 2016. pokušalo da sudski blokira izgradnju, ali bez uspjeha. To je podstaklo stotine demonstranata da protestuju protiv naftovoda tokom 2016. i 2017.

Enerdži Transfer i Grinpis su u dugogodišnjem sukobu. Kompanija je optuživala ekološku organizaciju i druge aktivističke grupe da šire lažne informacije o projektu, uključujući tvrdnje da naftovod prolazi kroz zaštićene rezervate. Grinpis je, s druge strane, tvrdio da je njegova uloga u protestima bila ograničena, dok su proteste predvodile grupe domorodaca.

Enerdži Transfer je naveo da je godinama sarađivao sa Inženjerskim korpusom američke vojske kako bi osigurao da trasa naftovoda ima minimalan uticaj na lokalne resurse.

Kompanija je više puta tužila Grinpis tokom protekle decenije. Uključujući i tužbu iz 2017. u kojoj je optužila organizaciju za kršenje Zakona o suzbijanju organizovanog kriminala (RICO). Savezni sud u Sjevernoj Dakoti odbacio je te optužbe. Naveo je da nema dokaza koji bi potkrijepili tvrdnje Enerdži Transfera.

Ty Roush, Forbes

Greenpeace Found Liable For $300 Million In Damages Over Dakota Access Protests—Risking Bankruptcy