Evo šta će u SAD-u koštati više nakon Trampovih carina: Kafa, automobili, možda i Ajfon

Cijena Ajfon (iPhone) telefona kompanije Epl (Apple) mogla bi porasti više od 40% nakon što je američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) najavio široke uzvratne carine na trgovinske partnere Sjedinjenih Američkih Država, rekli su analitičari u četvrtak, jer će Trampova trgovinska politika vjerovatno povećati cijene brojnih uvoznih proizvoda, uključujući nova auta, kafu, čokoladu i druge artikle.
Tramp je u obraćanju u srijedu najavio uvođenje carina za više zemalja u Evropi, Aziji, Africi i Pacifiku, sa osnovnom carinskom stopom od 10%.
Cijene proizvoda koje prodaju kompanije sa sjedištem u SAD će vjerovatno porasti jer će one plaćati poreze na uvezenu robu, iako još nije jasno koji proizvodi će biti direktno pogođeni niti kako će pojedinačne firme reagovati na nove carine.
Analitičari iz firme Rosenblatt Securities su u četvrtak naveli da bi Epl morao povećati cijene više proizvoda kako bi nadoknadio procijenjeni trošak od 39,5 milijardi dolara izazvan carinama, budući da se kompanija u velikoj mjeri oslanja na proizvodnju u Kini. To uključuje povećanje cijene Ajfona i Epl voča (Apple Watch) 43%, Ajpeda (iPad) 42% i Erpods-a (AirPods) i Mek (Mac) računara 39%. Epl je u februaru lansirao jeftiniji model Ajfona sa cijenom od 599 dolara, koja bi porasla na oko 856 dolara nakon povećanja od 43%, dok bi skuplji Ajfon 16 Pro Maks (iPhone 16 Pro Max) sa 1.599 dolara skočio na 2.300 dolara.
Oko 80% kafe u zrnu, uvezene u SAD dolazi iz Latinske Amerike, a najviše iz Brazila (35%) i Kolumbije (27%) prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD, pri čemu obje zemlje podliježu carini od 10%.
Zrna kakaa, koja se koriste za proizvodnju čokoladnih proizvoda, uglavnom se uvoze iz Obale Slonovače, Ekvadora i Gane, koje podliježu carinama od 21% i 10%, dok kakao puter najviše dolazi iz Indonezije i Malezije, koje se suočavaju sa stopama od 32% i 24%, navodi USDA.

SAD najviše maslinovog ulja uvozi iz Evropske unije, sa vodećim proizvođačima u Španiji, Italiji i Grčkoj, mada SAD uvozi i iz Turske i Argentine. Turska i Argentina su pogođene carinama od po 10%.
Na SAD se odnosi oko 30.4% godišnjeg izvoza dragog kamenja i nakita iz Indije, rekli su predstavnici industrije za Reuters, dok Indija obrađuje devet od deset dijamanata u svijetu.
Šećer se u SAD uglavnom uvozi iz Dominikanske Republike (17%), Brazila (14%) i sa Filipina (13%), prema procjenama USDA. Dominikanska Republika i Brazil suočeni su sa carinom od 10%, dok Filipinima prijeti stopa od 17%.
Više od 60% uvoza pirinča u SAD dolazi iz Tajlanda, Indije i Pakistana, navodi USDA. Tajland i Pakistan podliježu carinama od 36% i 29%.
Međunarodna trgovinska komisija SAD procjenjuje da je 37% ukupnog uvoza obuće – oko 9,5 milijardi dolara – u SAD tokom 2023. godine dolazilo iz Kine, koju će, prema riječima ministra finansija Skota Besenta (Scott Bessent), pogoditi kombinovana carina od 54%.
Kompanija Mattel je u svom izvještaju za četvrti kvartal najavila da će cijene njenih igračaka, uključujući Barbi (Barbie) i Hot Vils (Hot Wheels), porasti kao odgovor na carine na robu iz Kine, gdje Mattel proizvodi oko 40% svojih proizvoda. Udruženje proizvođača igračaka reklo je za Forbes da oko 80% igračaka koje se uvoze u SAD dolazi iz Kine.

Vina proizvedena u zemljama Evropske unije će se suočiti sa carinom od 20%, a Francuska i Italija su bile glavni dobavljači SAD-u 2021. godine, iako su Ujedinjeno Kraljevstvo, Novi Zeland, Argentina i Australija takođe među vodećim izvoznicima vina, navodi USDA. Sve ove zemlje će biti pogođene carinom od 10%.
Skoč viski (Scotch whisky), koji se proizvodi širom Ujedinjenog Kraljevstva, takođe će vjerovatno poskupiti: Udruženje proizvođača skoč viskija (Scotch Whisky Association) izjavilo je da je „razočarano” što su SAD uvele carinu od 10% na proizvode iz UK.
Kina je bila najveći izvoznik odjeće u SAD od 2013. do 2023. godine, mada su i Bangladeš, Kambodža, Indija, Indonezija i Pakistan među glavnim dobavljačima, navodi Međunarodna trgovinska komisija SAD. Te zemlje podliježu carinama od 37%, 49%, 26% i 29%.
Udruženje proizvođača namještaja SAD ranije je procijenilo da oko 29% uvoza namještaja dolazi iz Kine, a oko 26.5% iz Vijetnama, koji se sada suočava sa carinom od 46%.
Američki potrošači će vjerovatno plaćati dodatnih 2.000 do 5.000 dolara za nova vozila nižeg cjenovnog ranga proizvedena u SAD, dok bi neka uvozna mogla poskupiti i do 20.000 dolara, navodi Anderson Economic Group za Forbes. Tramp je ranije najavio carinu od 25% na sav uvoz automobila, dok carine na auto djelove stupaju na snagu 3. maja. Analitičari procjenjuju da oko 22% novih vozila prodatih u SAD dolazi iz Kanade i Meksika.
Oko 34.5% cjelokupne elektronike – računara, televizora i dodataka kao što su tastature, memorijske kartice i hard diskovi – kao i telekomunikacione opreme uvezene u SAD dolazi iz Kine, dok su Malezija, Tajvan, Vijetnam, Japan, Njemačka i Južna Koreja takođe među vodećim izvoznicima.
Koja još roba može biti pogođena?
Pod prethodno najavljenim carinama od 25% za robu proizvedenu u Meksiku i Kanadi, cijene pojedinih proizvoda bi mogle porasti kako se sve više tržišta bude obuhvatilo mjerama.
Kanada je najveći izvoznik mesa u SAD, sa izvozom od oko 14 milijardi dolara u 2023. godini. Ostali kanadski proizvodi uključuju govedinu, svinjetinu, žitarice, stočnu hranu i uljarice, prema USDA.
Kanadska vlada je ranije upozorila da bi carine mogle povećati cijene mliječnih proizvoda kao što su mlijeko, sir i jaja, ali i zimskih jakni, staklenog posuđa i uređaja poput rerni, šporeta i mikrotalasnih pećnica.
Oko 88% uvoza avokada u SAD između 2019. i 2021. dolazilo je iz Meksika, a SAD je u 2023. godini iz Meksika uvezla poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti od oko 45 milijardi dolara, uključujući jagode, maline i paradajz, navodi USDA.
Tekila čini oko 10% uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Meksika, dok 81% ukupno uvezenog piva u SAD – što predstavlja 18% ukupne potrošnje piva – takođe dolazi iz Meksika, gdje se proizvode Pasifiko (Pacifico), Korona (Corona) i najprodavaniji Modelo.

Više kanadskih trgovinskih udruženja i Savjet za destilisana pića SAD upozorili su da će cijene „burbona”, „Tenesi viskija” (Tennessee whiskey) i kanadskog viskija vjerovatno porasti zbog carina.
Kanada uzvraća carinama na američka vozila
Kanadski premijer Mark Karni (Mark Carney) objavio je u četvrtak da će Kanada uvesti recipročne carine od 25% na sva vozila iz SAD koja nisu obuhvaćena trgovinskim sporazumom SAD-Meksiko-Kanada. Carine se neće odnositi na auto djelove „jer znamo koliko koristi imamo od integrisanog proizvodnog sistema,” rekao je Karni, dodajući da Kanada razvija mehanizam kako bi proizvođači automobila izbjegli protivmjere, pod uslovom da nastave proizvodnju i investicije u Kanadi.
Iznenađujuća činjenica
Kompanija Stellantis će privremeno zaustaviti proizvodnju u dvije fabrike u Kanadi i Meksiku kao odgovor na Trampove carine na automobile, prema internom dopisu koji je došao u posjed televizije CNBC. Oko 900 radnika iz SAD biće privremeno otpušteno. Stellantis koristi fabriku u Kanadi za proizvodnju Krajsler Pasifika (Chrysler Pacifica) i Dodž Čardžer Dejtone EV (Dodge Charger Daytona EV), dok se u Meksiku proizvode Džip Kompas (Jeep Compass) i Džip Vagonir (Jeep Wagoneer).
Da li će Temu i Šejn biti pogođeni carinama?

Trampova administracija je kasno u srijedu objavila da će od 2. maja biti ukinut „de minimis” trgovinski režim, koji je omogućavao slanje paketa vrijednosti do 800 dolara u SAD bez plaćanja carina i poreza. Jeftini brendovi brze mode poput Temu i Šejna (Shein) godinama su koristili ovu povlasticu, a administracija Džoa Bajdena (Joe Biden) je izmijenila pravilo 2024. godine zbog „zloupotrebe”.
Takođe, i Hol (Haul), jeftina prodavnica Amazona koja se oslanja na prodavce iz Kine, koristila je ovo pravilo. Sada će svi proizvodi koji su ranije ispunjavali uslove za izuzeće biti podložni dodatnim taksama od oko 30% vrijednosti ili 25 dolara po artiklu, navela je Bijela kuća.
Ty Roush, Forbes
Here’s What Will Cost More After Trump’s Tariffs: Coffee, Cars—And Possibly A $2,300 iPhone