Britanski Miror platiće princu Hariju 180.000 dolara zbog hakovanja njegovog telefona
Britanski Visoki sud naložio je britanskim novinama Mirror Group da plate oko 180.000 dolara (140.600 funti) odštete princu Hariju (Harry) zbog višestrukog hakovanja njegovog mobilnog telefona, čime je kraljevska porodica odnijela veliku pravnu pobjedu u ovoj dugotrajnoj borbi s tabloidima u zemlji.
Kako prenosi BBC, sudija koji je nadgledao slučaj utvrdio je da je Harijev uređaj bio nekoliko puta kompromitovan između 2003. i 2009. godine. Sudija je utvrdio da je najmanje 15 članaka koje je objavila ova medijska kuća, zasnovano na informacijama izvedenim iz hakerskih incidenata ili “drugog nezakonitog prikupljanja informacija”.
Sudija je napomenuo da je prinčev telefon bio samo “u skromnoj mjeri hakovan” i da je proces “pažljivo kontrolisan”, ali je dodao da je to izazvalo “mnogo glavobolje” britanskoj kraljevskoj porodici. Bivši izvršni direktor Mirrora, Slaj Bejli (Sly Bailey), bio je svjestan “opsežnog” hakovanja koji se dešava u novinskoj grupi i “zažmurio je” na problem, rekao je sudija.
Harijev advokat, Dejvid Šerborn (David Sherborne), rekao je novinarima da je sud utvrdio da je vodstvo Mirror Grupe, uključujući bivšeg urednika Pirsa Morgana (Piers Morgan), “jasno znalo ili je bilo uključeno u ove nezakonite aktivnosti”.
Reagujući na presudu, Šerborn je rekao: „Danas je veliki dan za istinu, kao i za odgovornost. Sud je presudio da su nezakonite i kriminalne radnje vršene na sva tri naslova novina Mirror Grupe, na uobičajenoj i široko rasprostranjenoj osnovi više od jedne decenije.” Dodao je da princ Hari “s poštovanjem poziva vlasti, finansijske regulatore, berze, kao i policiju i tužilaštvo da izvrše svoju dužnost za britansku javnost i istraže podizanje optužbi protiv kompanije i pojedinaca koji su prekršili zakon.”
Portparol Mirror grupe pozdravio je odluku i rekao: “Tamo gdje su se dogodila istorijska nedjela, mi se bezrezervno izvinjavamo, preuzeli smo punu odgovornost i platićemo odgovarajuću odštetu“.
Hari je tužio izdavača, navodeći da je bio na njihovoj meti više od 15 godina počevši od 1996. godine, a informacije prikupljene hakovanjem telefona korišćene su u 140 priča. Sudija je ispitao samo 33 članka koje je uložio pravni tim princa Harija. Otkako je napustio aktivnu kraljevsku dužnost, Hari je otvoreno govorio o svom antagonističkom odnosu sa “toksičnom” britanskom tabloidnom štampom. U svom prošlogodišnjem dokumentarcu za Netflix, Hari je takođe optužio tabloide da su njegovu suprugu Megan (Meghan) podvrgnuli „rasističkoj” kontroli.