Blokade interneta donijele ogromne ekonomske troškove: Pogledajte koje mreže su najviše ometane

AKTUELNO Forbes 7. jan 2024. 09:30
featured image

7. jan 2024. 09:30

Vladine obustave interneta tokom protekle godine nisu samo ograničavale slobodu – prema novom izvještaju, koštale su svjetsku ekonomiju 9,01 milijardu dolara.

Tokom prošle godine, prema istraživanju Top10VPN, zabilježeno je ukupno 196 značajnih prekida interneta u 25 zemalja.

„Vladine obustave interneta obično se manifestuju kao potpuni prekidi interneta ili blokade društvenih medija“, pišu autori izvještaja.

„Još jedna taktika cenzure je usporavanje interneta, gdje su brzine interneta ograničene do te mjere da postaje nemoguće raditi video prenose protesta uživo ili zloupotrebe ljudskih prava, odnosno obavljati bilo šta osim jednostavne komunikacije zasnovane na tekstualnim porukama“.

Irak je imao najveći broj prekida interneta, 66. Gotovo svi su bili u vezi sa školskim ispitima, dok je najduži prekid trajao više od 5.000 sati i zabilježen je u Manipuru, Indija.

Polovina ovih vladinih obustava interneta bila je povezana sa zloupotrebama ljudskih prava, uglavnom ograničenjima slobode okupljanja.

„Ovakva namjerna ometanja predstavljaju oblik najekstremnije cenzure interneta. Ove obustave interneta ne samo da krše digitalna prava građana, već su i akti samopovređivanja nacionalne ekonomije“, kažu autori.

Troškovi prekida izračunati su pomoću alata pod nazivom Cost, koji je razvila NVO za nadgledanje interneta Netblocks, na osnovu pokazatelja Svjetske banke, Međunarodne telekomunikacione unije, Eurostata i američke Kancelarije za popis. Ekonomski efekti bili su najvidljiviji u Rusiji, gdje se procjenjuje da je trošak bio 4,02 milijarde dolara, slijedi Etiopija sa 1,59 milijardi i Iran sa 920,3 miliona dolara.

„Ruska zabrana Instagrama, Fejsbuka (Facebook) i Eksa (X) prvi put je primijenjena u februaru 2022. godine i trajala je do 2023. godine“, piše u izvještaju.

„Iako smo prestali da uključujemo ekonomske posljedice ovih ograničenja u naše proračune nakon februara 2023. godine, ova obustava ostala je najskuplja u svijetu, koštajući više od četiri milijarde dolara samo u 2023. godini“.

Ukupni troškovi obustava interneta tokom 2023. smanjeni su 67% u poređenju sa 2022. godinom, ali su porasli 45% u odnosu na 2021. Trajanje je povećano 18% u odnosu na 2022. i značajnih 71,5% u odnosu na 2021.

Što se tiče platformi društvenih medija, X, nekadašnji Twitter, bio je najviše blokiran, sa 10.683 sata namjernih smetnji, 18% više od Instagrama i 26% više od TikToka.

Jedan primjetan propust u izvještaju je ekonomska cijena trajnih obustava interneta u Gazi, koja je doživjela najmanje šest značajnih potpunih prekida interneta na više mreža od početka oktobra.

„Iako su ovi incidenti nesumnjivo bili veoma ozbiljni i štetni, procjena njihovih ekonomskih posljedica gotovo je nemoguća zbog širih finansijskih posljedica sukoba“, objašnjavaju autori.

Ali prema informacijama Access Now, internet saobraćaj u Gazi pao je više od 80% tokom oktobra 2023. zahvaljujući direktnim napadima na civilnu telekomunikacionu infrastrukturu, ograničenjima pristupa električnoj energiji i tehničkim prekidima telekomunikacionih usluga. Prema lokalnom telekom operatoru Paltel, najnoviji prekid trajao je dva dana krajem decembra.

Emma Woollacott, saradnica Forbesa