Član legendarne grupe ABBA prikupio milijardu eura za ulaganja u muziku

Investiciono društvo Pophouse Entertainment, koje je suosnovao član legendardne muzičke grupe ABBA Bjorn Ulveus (Björn Ulvaeus), prikupilo je više od milijardu eura za svoj prvi investicioni fond Pophouse Fund I, koji će biti fokusiran na sve popularnije investicije u muzičke kataloge.
Sa ovim iznosom fond je postao jedan od najvećih početnih fondova privatnog kapitala u Evropi u posljednjih deset godina, kao i najveći do sada u nordijskom regionu, saopšteno je prije nekoliko dana iz Pophouse-a. „Pored toga, kroz namjenski oblik zajedničkog ulaganja prikupljeno je više od 200 miliona eura osiguranog kapitala, što investitorima omogućava da ulažu zajedno s fondom i učestvuju u odabranim transakcijama,” dodali su.
Otprilike 30 odsto sredstava već je alocirano u portfelj muzičkih kataloga, koji obuhvataju kataloge grupe Kiss, pop zvijezde Sindi Loper (Cyndi Lauper), pokojnog švedskog di-džeja Avicija (Avicii) i elektronske supergrupe Svidiš Haus Mafija (Swedish House Mafia). Pophouse ulaže i u koncerte i događaje uživo, poput interaktivnog muzeja The Avicii Experience, društvenog događaja Mamma Mia! The Party i koncerta ABBA Voyage. U ovom posljednjem, publiku u Londonu zabavljaju virtuelni avatari legendarne švedske grupe.
Pophouse se usmjerio na investicije u muzičku intelektualnu svojinu 2022. godine, kada su fondovi kao što su Hipgnosis iRound Hill Music Royalty Fund sprovodili višemilionske kupovine kataloga slavnih muzičara – od Boba Dilana (Bob Dylan) i Brusa Springstina (Bruce Springsteen) do savremenijih izvođača kao što su Džastin Biber (Justin Bieber) i Šakira (Shakira). Međutim, u martu prošle godine britanski Hipgnosis, koji u svom portfelju ima 45 hiljada pjesama iz 150 kataloga, uključujući Šakiru i Nila Janga (Neil Young), procijenjen je na tržišnu vrijednost u rasponu od 1,8 do 2,06 milijardi dolara – što je bilo četvrtinu manje nego samo šest mjeseci ranije.
Za Kiss dali 300 miliona dolara

Pophouse su 2014. godine u Stokholmu osnovali Ulvaeus i Koni Jonson (Conni Jonsson), koji je ujedno i osnivač i predsjednik investicionog konglomerata EQT. Taj konglomerat je u vlasništvu porodice Valenberg (Wallenberg), jedne od najbogatijih porodica u Švedskoj. EQT ulaže u privatni kapital, rizični kapital, nekretnine, infrastrukturu i nekretnine u Evropi, Sjevernoj Americi i pacifičkoj Aziji. Sa 269 milijardi eura sredstava pod upravom na kraju prošle godine, EQT je bio treće najveće društvo privatnog kapitala u svijetu po prikupljenom kapitalu, prema listi PEI 300 (PEI 300), koju sastavlja Private Equity International.
Pophouse ulaže u vlasništvo nad tri vrste autorskih prava u muzičkoj industriji: izdavačka prava, prava na snimke i prava na ime i lik muzičara, pojasnili su iz kompanije. U februaru prošle godine stekli su većinski dio kataloga Sindi Loper poznate po hitovima Girls Just Wanna Have Fun, True Colors i Time After Time, dok su u aprilu dodali i kompletan katalog grupe Kiss, za koji su, prema navodima stranih medija, platili su 300 miliona dolara.
Od 2019. godine Pophouse vodi direktor Per Sundin, koji je ranije bio direktor za nordijska tržišta u okviru jedne od najvećih svjetskih muzičkih izdavačkih kuća –Universal Music Group. U toj ulozi bio je i jedan od prvih rukovodilaca muzičkih izdavača koji se povezao sa Spotifajem (Spotify), što je doprinijelo usponu ovog giganta za strimovanje.
„Intelektualna svojina u muzičkoj industriji, koja se suočava s velikim poremećajima zbog strimovanja i novih tehnologija, predstavlja jedinstvenu i održivu priliku za investitore. Aktivnim pristupom i dodavanjem vrijednosti, koje će buduće generacije pretvoriti u fanove, transformišemo industriju zabave,” zaključio je suosnivač Pophousa, Jonson.
Jan Artiček, Forbes Slovenija