Trampove carine mogu značiti skuplja putovanja u Evropu ovog ljeta

Dodatno oslabljen carinama povodom “Dana oslobođenja” koje je najavio predsjednik SAD-a Donald Tramp (Donald Trump), američki dolar je ove godine pao 6% u odnosu na euro, što znači da će američki turisti najvjerovatnije plaćati više u Evropi tokom ljeta.
Američki dolar je globalno oslabio 5% od početka 2025. godine, prema indeksu DXY, koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na korpu stranih valuta. Dolar je u padu od 6% u odnosu na euro i oko 3% u odnosu na britansku funtu od početka godine.
Nakon snažne 2024. godine, dolar je dostigao dvogodišnji maksimum 2. januara, što je navelo Adama Batona (Adam Button), glavnog valutnog analitičara kompanije ForexLive iz Toronta (Toronto), da za Rojters (Reuters) izjavi: “Dolar je jedina igra u gradu dok se zaista ne desi ozbiljan potres u američkoj ekonomiji.”
U 24 sata nakon što je predsjednik Donald Tramp najavio carine povodom “Dana oslobođenja”, DXY indeks je zabilježio pad od 2,2%, da bi se do petka u podne oporavio za pola procentnog poena.

Uobičajeno je da carine ojačaju američki dolar, ali se to ovaj put nije desilo.
„Vjerovatno je iznenađenje za administraciju što je dolar oslabio, a ne ojačao nakon najava o carinama,“ rekao je Kris Tarner (Chris Turner), globalni šef tržišta u holandskoj multinacionalnoj banci ING, za Forbes.
„Jedna od glavnih tema posljednjih godina bila je ta priča o američkoj izuzetnosti — ideja da će dolar jačati ako su rast i kamatne stope bolji,“ dodao je Tarner, uz napomenu da su američke akcije u četvrtak pale više nego evropske.
„Ako imate američke turiste koji planiraju putovanja u Evropu, rekao bih da to urade što prije,“ kazao je Tarner. „Postoji rizik da dolar još više oslabi ovog ljeta, ali, naravno, sve je još vrlo neizvjesno“.
Hoće li slabiji dolar privući više turista u SAD?
Uobičajeno je da slabiji dolar privuče više međunarodnih putnika — nešto što bi turistička industrija SAD rado dočekala.
Ali Trampove carine i oštra retorika, kao i naslovi u medijima o međunarodnim putnicima koji su zadržani od strane američke imigracije, „nakupljaju se kao ozbiljne prepreke za turističku industriju SAD,“ rekao je za Forbes Adam Saks (Adam Sacks), predsjednik kompanije Tourism Economics, nezavisnog ogranka Oxford Economics koji prati turističke statistike.
U četvrtak je njegova organizacija snizila prognozu dolaznog turizma u SAD za 2025. godinu – s predviđenog porasta od 9% na pad od 9%, što je ukupna promjena od 18% „s rizicima koji su i dalje pretežno negativni.“
Revidirana prognoza Tourism Economics predviđa pad potrošnje međunarodnih posjetilaca u SAD-u od 5%, što znači gubitak od 9 milijardi dolara samo ove godine.
Ono što ne znamo
Hoće li dolar dodatno oslabiti?
Centralne banke širom svijeta, naročito u Aziji, drže bilione dolara u deviznim rezervama – poznatim kao FX rezerve – u kojima je veliki udio američkog dolara. „Ali sa svim što se dešava u Vašingtonu, mislim da postoji zabrinutost da će početi da smanjuju udio dolara u tim rezervama,“ rekao je Tarner. „To je jedna od prijetnji – ali trenutno je sve jako neizvjesno“.
Potražnja za domaćim putovanjima takođe opada, pokazuju novi podaci.
„Ekonomiju je uglavnom pokretao američki potrošač, uz vrlo nizak nivo štednje i potrošnju iznad mogućnosti, a carine su pogodile ekonomiju SAD u ranjivom trenutku,“ rekao je Tarner. „Tvrdi podaci o potrošnji u januaru i februaru bili su znatno slabiji od očekivanog, što sugeriše da američki potrošač konačno prestaje s pretjeranom potrošnjom“.
Suzanne Rowan Kelleher, Forbes
Why Trump’s Tariffs May Mean Pricier European Vacations This Summer