Rajaner ukida avionske linije širom Evrope

BIZNIS Forbes Slovenija 22. feb 2025. 08:00
featured image

22. feb 2025. 08:00

Najveći evropski niskobudžetni avioprevoznik Rajaner (Ryanair) je posljednjih mjeseci počeo da smanjuje broj letova u pojedinim djelovima Evrope i najavio još veće rezove. Ovo je odgovor na odluke više evropskih vlada o uvođenju ili povećanju određenih poreza i taksi, izvijestio je Indipendent (The Independent). 

Nakon što je Danska krajem januara uvela novi porez za avioprevoznike, Rajaner je saopštio da će krajem marta zatvoriti svoju bazu na aerodromu u Bilundu i ukinuti sve avionske veze s gradom Alborg. Biće ukinute 32 linije, kojima bi samo tokom ljetnje sezone bilo prevezeno 1,7 miliona putnika. 

Povlačenje su najavili i u Italiji, konkretno u Rimu. Na međunarodnom aerodromu Leonardo da Vinči zatvoriće jednu od svojih baza, a razlog za to je povećanje poreza, navodi Indipendent. 

Rezovi su najavljeni još u oktobru prošle godine i u Njemačkoj, gdje će ovog ljeta broj letova biti smanjen 12 odsto. Baze će biti zatvorene u Dortmundu, Drezdenu i Lajpcigu, dok će broj letova u i iz Hamburga biti smanjen 60 odsto. Ukupno će biti ukinute 22 avionske linije. 

Ove godine biće i manje letova Rajanera ka Španiji, što će značiti prevoz 800.000 putnika manje. 

Prijete rezovima i u Francuskoj 

Sledeća na udaru mogla bi biti Francuska, koja takođe planira povećanje poreza. Glavni izvršni direktor Rajanera Majkl O’Liri (Michael O’Leary) zaprijetio je da će, u slučaju povećanja poreza, smanjiti broj linija ka Francuskoj. “Francuska već sada ima visoke poreze, a ako ih dodatno poveća, vjerovatno ćemo smanjiti naše kapacitete,” rekao je, prema izvještaju britanskih medija. 

Rajanair je na Novu godinu objavio manifest sa svojim „rezolucijama“ i pozvao evropske vlade da, između ostalog, ukinu poreze na avio-kompanije i smanje takse za kontrolu vazdušnog saobraćaja (ATC). 

U aviokompaniji smatraju da bi avio-saobraćaj u Evropi bio efikasniji, a turizam i promet u pojedinim regionima bi porasli ukidanjem određenih nameta.

“Previše evropskih ekonomija, poput Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, stagnira zbog regulacija, viših poreza i lošeg upravljanja državom,” rekao je prošle nedjelje O’Liri.