Zašto su žene budućnost inovacija

Žene su imale ključnu ulogu u oblikovanju tehnološke industrije. Od pionirskog rada Ejde Lavlejs (Ada Lovelace) na prvom kompjuterskom programu. Do razvoja COBOL-a (Common business-oriented language) i izraza „debugging“ Grejs Huper (Grace Hopper).
Pionirke poput Ketrin Džonson (Katherine Johnson), Doroti Von (Dorothy Vaughan) i Meri Džekson (Mary Jackson) omogućile su istraživanje svemira. Hejdi Lamar (Hedy Lamarr) je učestvovala u izumu tehnologije frekvencijskog skakanja i postavila temelje za vajfaj, blutut i GPS.
Rejdia Perlmen (Radia Perlman), često nazivana „Majkom Interneta“ – stvorila je algoritam koji pokreće moderni veb.
Ove žene nisu samo doprinosile tehnologiji – one su je oblikovale. Njihove zaostavštine podsjećaju nas na ogroman potencijal koji se pojavljuje kada žene vode inovacije.
I dalje oblikuju tehnologiju
Danas žene nastavljaju da oblikuju tehnologiju.
Liderke poput Fei-Fei Li, poznate kao „kuma AI-a“, a koja je i jedna od direktorki Stenfordovog Instituta za humanu vještačku inteligenciju, omogućavaju da AI sistemi budu etički, inkluzivni i pravični.

Doktorka Džoj Buolamvini (Joy Buolamwini), osnivačica Algorithmic Justice League, otkrila je kritične greške u softveru za prepoznavanje lica koje nesrazmerno pogrešno identifikuje žene i ljude različite boje kože.
Doktorka Lisa Su (Lisa Su), izvršna direktorka Advanced Micro Devices (AMD), transformisala je ovu kompaniju za poluprovodnike u globalnog lidera u oblasti visokih performansi u računarskoj i gejmerskoj industriji.
Gvin Šotvel (Gwynne Shotwell) predsjednica i operativna direktorka SpaceX-a predvodi komercijalna istraživanja svemira i inovacije poput Starlink-a, koji omogućava pristup internetu u udaljenim regionima.
Međutim…
Uprkos svemu ovome, žene i dalje čine samo 25 odsto radne snage u tehnologiji. Njihovo učešće u liderskim pozicijama je još niže – samo 11 odsto.
Inženjerski timovi su još manje raznoliki, sa ženama koje zauzimaju samo 14 odsto inženjerskih pozicija.
Odsustvo različitih perspektiva u inovacijama dovelo je do značajnih neuspjeha.
Donedavno, vazdušni jastuci i sigurnosni pojasevi testirani su isključivo na lutkama za testiranje sudara, koje su dizajnirane na osnovu prosječnog muškog tijela. Kao rezultat toga, žene su 73 odsto sklonije da budu ozbiljno povrijeđene u saobraćajnim nesrećama.
Takođe, manekeni za kardiopulmonalnu reanimaciju (KPR) su tradicionalno dizajnirani bez ženske anatomije. Nedavne studije su pokazale da to doprinosi nepravilnostima u primjeni procedure reanimacije kod žena u hitnim slučajevima.
Zastupljenost je važna u svakom aspektu tehnologije, ne samo u programiranju, već i u salama za sastanke gdje se donose odluke o finansiranju. U laboratorijama gdje se razvijaju algoritmi. U učionicama gdje se obučavaju budući inovatori.
Zbog toga se naše inicijative poput Algoritma za jednakost (The Algorithm for Equality®) fokusiraju na prikazivanje i profilisanje žena u tehnologiji.
Pojačavanjem njihovih priča, stvaramo plan za sistemske promjene, osiguravajući da doprinosi žena budu vidljivi i slavljeni.
Raznolikost
Studije dosljedno pokazuju da raznoliki timovi ostvaruju bolje rezultate.
Jedna studija je pokazala da raznoliki timovi donose bolje odluke u 87 odsto slučajeva. McKinsey istraživanje pokazuje da kompanije koje se nalaze u gornjem kvartilu po rodnoj raznolikosti u izvršnim timovima imaju 21 odsto veću vjerovatnoću da budu profitabilne.
Postizanje rodne ravnoteže do 2025. godine moglo bi otvoriti rast globalnog BDP-a od 28 biliona dolara.
Tehnološka industrija je na raskrsnici. Može da nastavi da funkcioniše kao do sada, ostavljajući polovinu populacije nedovoljno zastupljenu. Ili može da ugrabi priliku da iskoristi pun potencijal žena.
Žene već predvode u oblasti vještačke inteligencije, tehnologije za zaštitu životne sredine i kvantnog računarstva.
One oblikuju obrazovanje, pokreću etičke inovacije i transformišu izgled liderstva u tehnologiji. Kada ulažete u žene, ne ulažete samo u napredak – već pogađate džekpot.
Shalley Zalis, saradnica Forbesa
Betting On Women In Tech: Why They Are The Future Of Innovation