“Zlato raste na drveću”, 500 grama starih kora mandarine blizu 10 hiljada dolara

LIFESTYLE Forbes BIH 21. jan 2025. 13:31
featured image

21. jan 2025. 13:31

Relativno nepoznate izvan Kine, sušene kore mandarine vjekovima su cijenjene zbog svojih ljekovitih prednosti.  Kako javlja CNN, Sinhui je samo prosječni uspavani kvart u gradu “trećeg reda” u Kini, u kojem se svake godine, tokom jesenskih i zimskih mjeseci suše kore mandarine ili „čenpaj (chenpi)“. Za stanovnike, to je miris zlata.

Zapravo, riječ za “mandarinu” na kantonskom, lokalnom dijalektu, izgovara se isto kao i riječ za “zlato” – “gam”. I baš kao i plemeniti metal, neki od tih pilinga mogu vrijediti enormne količine novca.

Sinhui se nalazi na istočnoj strani Jiangmana, grada u južnoj pokrajini Guangdong. Redovi drveća, fabrike i farme duž novih autoputeva. Iznad se uzdiže povremeni sjajni stakleni neboder, simbol ekonomskog uspona tog područja.

Foto: Shutterstock

Sastav vode i tla

Dok se mandarine mogu uzgajati u drugim regijama, samo one ubrane u Sinhuiju – tačnije samo njihove kore – cijene se kao zlato.

Zdravstvene dobrobiti odležanih kora mandarina, kineske ljekovite biljke, dokumentovane su još od dinastije Southern Song, piše CNN.

“Sastav vode i tla učinio ga je idealnim mjestom za uzgoj mandarina. Stoga se vjeruje da su pilinzi s ovog mjesta bogatiji i prepuni mikronutrijenata više nego drugi”, kaže kuvar Li Či Vai (Li Chi Wai) iz hongkonškog restorana The Legacy House s jednom Mišelinovom zvjezdicom.

Postoje četiri glavne vrste kora: zelena kora mandarine (bere se prije sazrijevanja); svijetle/druge kore crvene mandarine (bere se u novembru), velike kore crvene mandarine (potpuno zrele oko decembra) i velike kore crvenih mandarina nakon zime (beru se nakon zime kada u mandarinama ima više šećera).

Industrija je procvjetala

Priča se da se čenpaj koristio u jelima koja su se služila carevima i caricama koji su živjeli u Zabranjenom gradu u Pekingu. Danas se taj sastojak uglavnom nalazi u tradicionalnim medicinskim receptima i svakodnevnom kuvanju, naročito u južnoj Kini. U tradicionalnoj kineskoj medicini uopšteno se vjeruje da jačaju slezenu, pomažu u probavi i poboljšavaju disajni sistem, dok savremena istraživanja pokazuju da čenpaj ima antioksidanse i flavonoide (komponenta protiv raka) kao i potencijal da stabilizuje krvni pritisak i spriječi gojaznost. I poput finog vina, što je čenpaj stariji, to postaje dragocjeniji.

U posljednje dvije decenije navodi CNN, čenpaj industrija je procvjetala, 2023. godine kilogram osušene kore mandarine proizvedene 1968. na aukciji u Hong Kongu je prodat za 9.646 dolara, a da je iste godine Sinhui postao prvi i jedini okrug u Jiangmenu koji je zaradio 100 milijardi juana (13,8 milijardi dolara), što čini oko četvrtinu gradskog BDP-a. Čenpaj industrija procijenjena je na 23 milijarde RMB (3,2 milijarde USD) prošle godine. Trenutno 500 grama, 50 godina starih kora mandarina košta oko 9.650 dolara.