Ovo su startapovi u koje je prošle godine uložio Džef Bezos

LIDERI Forbes 12. jan 2025. 07:00
featured image

12. jan 2025. 07:00

Milijarder i osnivač Amazona rano je investirao u Airbnb i Uber, a sada je odlučio ulagati u AI kompanije za robotiku.

Prije nego što je upoznao Džefa Bezosa (Jeff Bezos), Marko Bjelonic, suosnivač i izvršni direktor kompanije za AI robotiku Swiss-Mile, poslao mu je svoju verziju takozvanog “6-pagera” – dopisa na šest stranica koji je postao poznat kao dio Amazonove korporativne kulture. “Bio sam jako iznenađen time koliko je bio strpljiv i opušten,” prisjeća se Bjelonic prvih utisaka o Bezosu. Trebalo je da razgovaraju 30 minuta, a na kraju je priča potrajala sat vremena.

Nakon tog poziva Bezos je bio jedan od najvećih ulagača u investicionom krugu u Swiss-Mile prošlog avgusta, kada je prikupljeno 22 miliona dolara. Kompanija razvija robote koje pokreće AI i trenutno rane verzije testira na ulicama Ciriha.

Swiss-Mile je jedna od najmanje devet kompanija u koje je prošle godine investirao drugi najbogatiji čovjek svijeta. Sedam od njih su AI startapovi, pokazali su medijski izvještaji, podaci PitchBooka i Preqina, kao i Forbesovo istraživanje. Četiri startapa, uključujući Figure AI i Swiss-Mile, konkretno rade na razvoju robota koje pokreće vještačka inteligencija.

Robot kompanije Swiss-Mile, Foto: Swiss-Mile via FORBES

Bezosu robotika nije strana

Iako Bezos nije želio komentarisati svoju investicionu strategiju, ultrabogati preduzetnici koji se oprobavaju kao anđeoski investitori uglavnom to čine jer vide da dolaze neke promjene. U ovom slučaju, čini se da Bezos vjeruje da je AI robotika na rubu velikog komercijalnog iskoraka. “Oni žele biti prvi u investiranju u vrstu tehnologije koja može donijeti koristi njihovoj industriji,” kaže Kjartan Rist, osnivački partner investicione kompanije Cocentric. “Znaju za talose koji su već došli i žele biti dio onog sljedećeg.”

Za Bezosa su ti posljednji “talasi” u njegovoj primarnoj industriji – e-trgovini – vjerovatno bile nekretnine za distribucione centre i robotika, a sljedeći talas je autonomna robotika, dodaje Rist.

Bezos nije nov u ovom polju. Godine 2007. rano je uložio u startap Rethink Robotics koji je pomagao u automatizaciji proizvodnje. Dok je bio izvršni direktor Amazona, kompanija je kupila nekoliko kompanija za robotiku, uključujući Kiva Systems 2012. i Canvas Technology 2019. Ipak, Bezos nikada nije javno investirao u ovoliko kompanija za robotiku u samo godinu dana, a autonomni roboti su novi.

Dvije od četiri kompanije za AI robote (Figure AI i Physical Intelligence) nisu odgovorile na pitanja za komentar, ali Bjelonic iz Swiss-Milea i suosnivač i šef Skild AI-ja Dipak Patak (Deepak Pathak) izuzetno su optimistični: “Ljudi postaju sve zainteresovaniji za izgradnju vještačke opšte inteligencije i… robotika je put do toga,” kaže Patak. “To je sljedeća velika priča u vještačkoj inteligenciji.”

Bjelonic trenutak upoređuje s izumom Ajfona (iPhonea), rekavši da se sve potrebne tehnologije spajaju kako bi autonomni roboti postali mogući: AI napreduje kako bi oni mogli biti pametniji, a hardver je sve jeftiniji kako bi se mogli zaista i proizvoditi.

KOMPANIJAFUNKCIJAPRIKUPLJENA SREDSTVAPOSLJEDNJA PROCJENA VRIJEDNOSTI
TenstorrentAI čipovi700 miliona dolara2,7 milijardi dolara
Physical IntelligenceAI za robote400 miliona dolara2,4 milijarde dolara
MagonliaUsluge podrške njegovateljima3,5 miliona dolaraN/A
PerplexityAI pretraga63 miliona dolara9 milijardi dolara
OutgoFintech65 miliona dolaraN/A
Swiss-MileAI roboti22 miliona dolara100 miliona dolara
Contextual.aiPrimjene AI-ja za kompanije80 miliona dolara600 miliona dolara
Skild AIAI za robote300 miliona dolara1,5 milijardi dolara
Figure AIAI roboti675 miliona dolara2,6 milijardi dolara
Kompanije u koje je Bezos uložio 2024. godine, Izvor: FORBES

Ono što je dobro za Amazon, dobro je i za samog Bezosa

Iz nešto praktičnije perspektive, roboti imaju bezbroj primjena u poslovanju. Mogli bi s vremenom raditi opasne poslove koje želi obavljati sve manje i manje ljudi, ali sljedeći korak je staviti ih u “polustrukturirane” okoline zajedno s ljudima, poput bolnica ili skladišta, kaže Patak.

Bjelonic kaže da je s Bezosom radio na ograničavanju rada Swiss-Milea u smjeru isporuke – najvažnijeg segmenta za Amazon – barem za sada. Bezos je tu odluku uporedio s vlastitom odlukom da se fokusira na prodaju knjiga na Amazonu prije nego se proširio i na druge proizvode.

Uz to, čak i ako Bezos više nije uključen u svakodnevno poslovanje Amazona, njegov 9-postotni udio u kompaniji još čini većinu njegovog bogatstva. Kompanije koje su dobre za Amazon mogle bi finansijski biti dobre i za samog Bezosa. Amazonov ogranak za investicije takođe je uložio u Figure AI, Swiss-Mile i Skild AI, što ima smisla budući da je Amazon jedan od najvećih svjetskih “poslodavaca” za robote.

Bezos je osim robotike prošle godine uložio u dvije popularne kompanije: kontroverzni AI pretraživač Perplexity AI i kompaniju za dizajniranje čipova Tenstorrent, koja se želi takmičiti s gigantom Envidijom (Nvidia). Uz to uložio je u fintech kompaniju Outgo i kompaniju za podršku njegovateljima Magnolia.

„Najbolje kompanije prvo zovu ljude poput njega“

Dvije od kompanija koje je Forbes kontaktirao kažu da je Bezosov portparol zatražio da ne govore u medijima o Bezosovom ulaganju, ali one koje su željele komentarisati govore vrlo pozitivno o Bezosovom učešću.

“Najviše me iznenadilo koliko dobro razumije tehnologiju u temeljima obučavanja vještačke inteligencije. Postavljao je pitanja o pojačanom učenju, o učenju kroz imitaciju, o tome kako funkcioniše. Išao je skroz u detalje o fizici,” kaže Bjelonic iz Swiss-Milea, dodajući da vjeruje da upravo Bezos donosi finalne odluke o investiranju.

Bez obzira na to koliko je Bezos uključen u bilo koju kompaniju, objavljivanje njegovog imena kao jednog od investitora odličan je marketing, ali i znak kredibiliteta. Upravo to su dva ključna aduta za mlade startapove.

Zasad je industrija autonomne robotike u ranim komercijalnim danima. Bjelonic je tržište opisao kao “plavi okean”, predvidjevši da će za deset godina vjerovatno biti na stotine propalih kompanija za robotiku i samo šačica priča o uspjehu. Proći će godine prije nego investitori saznaju jesu li im se opklade isplatile.

Ipak, mnogo toga Bezosu ide u prilog, ne samo zato jer mnogo zna o biznisu, već i zato jer vrlo vjerovatno može uložiti u što god želi. Najbolje kompanije prvo zovu ljude poput Bezosa, kaže profesor s poslovne škole u Columbiji, Majl Juens (Michael Ewens). “Generalno, on je jako dobar investitor jer ga zovu. On je prvi na redu“.

Phoebe Liu, Forbes
Here Are The Startups Jeff Bezos Invested In Last Year
(Prevela: Nataša Belančić)