Prvi čovjek vazduhoplovne vlasti Crne Gore Ivan Šćekić: ACV doprinosi putu države ka EU
Agencija za civilno vazduhoplovstvo (ACV) kroz intenzivniju saradnju unapređuje odnose sa regionalnim vazduhoplovnim vlastima, koji su na zavidnom nivou, kazao je njen direktor, Ivan Šćekić.
Šćekić je istakao značaj jačanja međunarodne saradnje, naglašavajući da Agencija aktivnostima doprinosi pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.
Ohrabruje pismo EUROCONTROL-a
“Za kraj 2024. godine stigla je i potvrda naše posvećenosti da unaprijedimo vazduhoplovni sistem. Ohrabruje da je to primijetio prvi čovjek Evropske organizacije za sigurnost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) iz Brisela, te Crnoj Gori to i zvanično pismom ukazao”, rekao je Šćekić za Forbes Crna Gora.
Šćekić je ukazao na važnost podrške EUROCONTROL-a, koji dominantno finansira ACV, radu Agencije na unapređenju civilnog vazduhoplovstva i jačanju sistema sigurnosti vazdušne plovidbe.
Navodi da u pismu, dostavljenom resornom ministarstvu države Crne Gore za saobraćaj i Agenciji, direktor EUROCONTROL-a Raul Medina Kabaljero (Raúl Medina Caballero) naglašava značaj organizacione i finansijske nezavisnosti Agencije, kao i važnost posvećenosti CAA (Civil Aviation Agency) da se unaprijedi vazduhoplovni sistem.
“Konstantno radimo da bismo uspješno primjenjivali evropske i međunarodne standarde. U tom smislu, saradnja sa državama regiona je posebno važna zbog razmjene iskustava za napredak. Regionalno unapređenje koordinisanog nastupa na međunarodnom nivou može doprinijeti kvalitetnijem ostvarivanju zajedničkih ciljeva u oblasti vazduhoplovstva”, ocijenio je Šćekić.
Podsjeća da je Agencija u junu 2024. godine bila domaćin Zajedničkog odbora ECAA sporazuma, visokom predstavniku Evropske komisije, Filipu Kornelisu i regionalnim direktorima za civilno vazduhoplovstvo. Crnu Goru je u septembru posjetio direktor Regionalne kancelarije Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) za Evropu i Sjeverni Atlantik, Nikolas Ralo (Nicolas Rallo), što je prvi dolazak ovako visoko rangiranog čelnika ICAO. U Agenciji to ocjenjuju potvrdom statusa Crne Gore u globalnom i regionalnom sistemu u ovoj oblasti i ugleda vazduhoplovne vlasti na međunarodnom nivou.
Značaj ulaganja
Šćekić je naveo rezultate brojnih međunarodnih kontrola kojim je mjeren učinak Agencije, kao i potvrđena uspješna primjena evropskih i međunarodnih standarda u civilnom vazduhoplovstvu. Dodao je da ACV, koja se ne finansira iz državnog budžeta, doprinosi da Crna Gora bilježi zavidne rezultate po efikasnosti u primjeni najviših standarda i preporučene prakse Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO).
Prvi čovjek crnogorske vazduhoplovne vlasti je rekao da su najbitnije, pored apsolutne primjene nacionalnih, evropskih i međunarodnih propisa, investicije u razvoj vazduhoplovstva.
„Ulaganje u sigurnost zapravo je investicija za budućnost. U tom smjeru treba nastaviti, posebno vazduhoplovni subjekti poput Aerodroma i Kontrole letenja (SMATSA), koji to prepoznaju da bi se poboljšavao kvalitet sistema sigurnosti i bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva. Potreba daljeg investiranja je negdje zaključak sa sastanka sa predstavnikom ICAO koji smo u septembru zajedno imali u Agenciji”, poručio je Šćekić.
RASARAC saradnja
Šćekić je izdvojio i unapređenje saradnje sa vazduhoplovnim vlastima i drugim institucijama država u regionu, između ostalog i u oblasti traganja i spašavanja u vazduhoplovstvu (Search and Rescue – SAR), kroz aktivno djelovanje u okviru formiranog SAR regionalnog Komiteta (RASARAC), koje su podržali ICAO i EUROCONTROL.
Ukazao je na to da regionalna tješnja povezanost omogućava i sprovođenje akcija traganja i spašavanja na znatno efikasniji, racionalniji i sadržajniji način.
“Uz obavljanje svih nadležnosti i veći nadzor vazduhoplovnih subjekata, Agencija će nastaviti aktivnosti u pogledu RASARAC učešća, posebno imajući u vidu brojne benefite za sistem našeg civilnog vazduhoplovstva, koji se već ostvaruju ili će biti ostvareni u narednom periodu. U Crnoj Gori je u završnoj fazi ratifikacija Međunarodnog SAR sporazuma, usaglašenog na RASARAC sastancima”, dodao je Šćekić.
Prioriteti i doprinos
Naglasio je da očekuje da u toku 2025. godine stručne službe Agencije daju ključni doprinos u pripremi stručnih osnova za najvažniji akt u civilnom vazduhoplovstvu – novi Zakon o vazdušnom saobraćaju.
“Među ključnim prioritetima u radu je Zakon o vazdušnom saobraćaju u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja i drugim nadležnim institucijama. Nastavljamo da pripremamo i usvajamo podzakonske propise u skladu sa zakonima, gdje prije svega mislim na prenošenje brojnih EU propisa u nacionalnu regulativu iz oblasti vazdušnog saobraćaja”, istakao je Šćekić.
ACV time doprinosi, dodao je Šćekić, uspješnom uključivanju u evropske i svjetske integracione procese u oblasti vazduhoplovstva, uvođenju i primjeni međunarodnih vazduhoplovnih propisa, standarda i tehničkih pravila, te prihvatanju međunarodne prakse kao garancije dostizanja najviših standarda sigurnosti i bezbjednosti u oblasti civilnog vazduhoplovstva u Crnoj Gori.
Poručio je da je uloga Agencije veoma značajna za civilno vazduhoplovstvo jer ova institucija sa međunarodnim ugledom reguliše, nadzire i osigurava uslove za sigurno, bezbjedno i efikasno funkcionisanje vazdušnog saobraćaja.
“Sprovodimo nadzorne aktivnosti u cilju kontinuiranog nadzora i inspekcija vazduhoplovnih subjekata, što će biti pojačano u 2025. godinu. Jačamo i kadar u stručnim službama poput saobraćajnih i drugih inženjera sa iskustvom u vazduholovstvu za nadzor nad radom vazduhoplovnih subjekta (Kontrola letenja, Aerodromi, To Montenegro – Air Montenegro, operatori vazduhoplova…)”, dodao je Šćekić, koji je diplomirani inženjer vazdušnog saobraćaja.