Ikea najavljuje poskupljenja zbog Trampovih carina
Ni Ikea nije ostala imuna na izbor Donalda Trampa (Donald Trump) za američkog predsjednika. Nakon njegovih najava da će odmah uvesti carine na uvoz, iz te kompanije upozoravaju da će na kraju ispaštati krajnji kupci.
Glavni izvršni direktor kompanije koja upravlja najvećim brojem franšiznih trgovina švedskog namještajnog giganta Ikea, Jesper Brodin, upozorio je za CNN da bi carine najviše pogodile potrošače. “Generelno ne vjerujemo da će carine podržati međunarodne kompanije i međunarodnu trgovinu. Na kraju dana, to će naštetiti našim kupcima,” rekao je Brodin u srijedu u Londonu.
Dodao je i da carine otežavaju održavanje niskih cijena i pristupačnosti, što je Ikeina filozofija od samih početaka kompanije. “Nikada nismo imali povoljan period kada su bile visoke carine,” istakao je, misleći kako na Ikeu, tako i na globalnu ekonomiju. “Ali to je van naše kontrole. Moraćemo to razumjeti i prilagoditi se.”
Tramp je najavio da će već prvog dana u Ovalnom uredu povećati carine na sve proizvode koji dolaze iz Kanade, Meksika i Kine u SAD na 25 posto. Za Kinu je najavio još 10-postotno povećanje na sve postojeće carine, dokle god država ne zaustavi uvoz zabranjenih droga poput fentanila u SAD.
Borba s carinama
Svjetski zvaničnici upozoravaju da carine mogu odvesti samo u slabljenje svih ekonomija. “Jedne carine biće odgovorene s drugima, i tako dalje, sve dok ne ugrozimo ekonomije” rekla je meksička predsjednica Klaudija Šajnbaum (Claudia Sheinbaum) na konferenciji za novinare u utorak. S Kanadom i Meksikom, SAD ima sklopljen sporazum o slobodnoj trgovini (USMCA) koji je na snazi od jula 2020. godine. Sporazum je sklopioupravo tadašnji predsjednik Tramp, a zamijenio je prethodni NAFTA sporazum.
Lobističke organizacije maloprodajnih i potrošačkih industrija u SAD-u takođe su upozorile na prijetnje. Tom Madrecki, potpredsjednik za kampanje i posebne projekte u Udruženju potrošačkih robnih marki, rekao je za CNN da su carine “jasna i aktuelna prijetnja” za njegove članove. Grupa zastupa Koka-Kolu (Coca-Cola), Dženeral Mils (General Mills), Molson Kors (Molson Coors) i mnoge druge kompanije koje prodaju pakovanu robu.
Smanjili cijene uprkos gubicima
Ikea većinu svojih proizvoda, što je oko 70 posto, proizvodi u Evropi, dok preostalih 30 posto dolazi iz Azije, uglavnom iz Kine. Tramp je ranije najavljivao različite visine carina, uključujući 10 ili 20 posto carine na sve proizvode koji dolaze u SAD, što bi obuhvatilo i uvoz iz Evrope.
Brodin nije direktno odgovorio na pitanje hoće li Ingka Group, koja upravlja većinom Ikeinih trgovina, preseliti svoju proizvodnju zbog najavljenih Trampovih carina. Ali, naglasio je da švedska kompanija ima dugoročne odnose s dobavljačima, koji u prosjeku traju više od 10 godina.
“Držimo se dugoročnih odnosa, u dobrim i lošim vremenima,” rekao je. Prošle godine Ikea je smanjila cijene na oko dvije hiljade proizvoda, što ju je koštalo više od dvije milijarde eura, kako bi privukla potrošače pogođene inflacijom. Posljedično, zabilježila je pad godišnjih prihoda, iako je prodala više artikala.