I banke su dobro zaradile na velikom rastu bitkoina, iako ne smiju da ga posjeduju

BIZNIS Forbes 14. nov 2024. 18:40
featured image

14. nov 2024. 18:40

Većina banaka u SAD-u nema dozvolu da direktno drži bitkoin. Uprkos tome, podaci Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) pokazuju da su banke ostvarile značajne dobitke na tržištu kriptovaluta nakon izbora.

Prema podacima CFTC-a, banke sa Vol strita (Wall Street) su počele da ulažu u bitkoin fjučerse nekoliko nedjelja prije predsjedničkih izbora u SAD-u. Tajming je bio povoljan, jer je cijena kriptovalute skočila sa 62.000 na skoro 90.000 dolara.

Prema izvještaju CFTC-a o angažovanju trgovaca od 5. novembra, brokerske jedinice velikih banaka zauzele su duge pozicije u vrijednosti od tri milijarde dolara u bitkoin fjučersima na Čikaškoj robnoj berzi (CME). Ova velika opklada iznosila je oko 10.564 neto novih ugovora, što je ekvivalentno 52.820 bitkoina. Trenutna pozicija je najoptimističnija pozicija koju su banke zauzele od kada je Čikaška berza počela da nudi bitkoin fjučerse u decembru 2017.

Profit od 1,4 milijardi

Propisi Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) zabranjuju brokerima-dilerima da posjeduju bitkoin direktno. Dozvoljeno im je da drže izvedene proizvode, uključujući fjučerse i fondove kojima se trguje na berzi (ETF). S obzirom na to da je prosječna kupovna cijena svakog ugovora bila 65.800 dolara za bitkoin, Forbes procjenjuje da su, na osnovu nedavnog maksimuma od skoro 90.000 dolara, banke ostvarile profit na papiru od čak 1,4 milijarde dolara.

Iako identiteti banaka nisu dio nedjeljnog izvještaja o trgovcima koji objavljuje regulator za trgovinu fjučersima, najveće brokerske kuće u vlasništvu banaka koje posluju u segmentu fjučersa i kripto ETF uključuju JP Morgan Securities, Goldman Sachs i SG Americas Securities (dio francuske Societe Generale).

Forbes analiza najnovijeg izvještaja o fjučersima pokazuje da je kapital banaka u obliku otvorenih interesa – termin koji označava novac vezan za fjučerse – porastao za 3,5 milijarde dolara. Povećan je sa 1.200 fjučers ugovora na bitkoin (vrijednih 373 miliona dolara) 8. oktobra na 11.766 ugovora (vrijednih 3,8 milijardi dolara) nedjelju dana kasnije. Sa bitkoinom koji je samo korak od 90.000 dolara nedjelju dana nakon Trampovog reizbora na mjesto predsjednika, ista pozicija koju banke drže sada vrijedi 5,3 milijarde dolara. To predstavlja plutajući profit od 1,4 milijarde dolara (+36%) za manje od mesec dana.

Forbes procenjuje da su banke gotovo desetostruko povećale svoje fjučerse na etirium, sa 35 miliona dolara na 297 miliona dolara (370 miliona dolara po jučerašnjim cijenama), u istom periodu od 15. oktobra do 5. novembra. Ovaj posao je, bez sumnje, još jedna velika dobit.

Podrška Trampa

Iako tačan razlog za ovaj skok aktivnosti nije jasan, vjerovatno je povezan sa očekivanjem da će nova, pro-kripto Trampova administracija ne samo ublažiti ograničenja na vlasništvo digitalne imovine, već će takođe podržati sektore poput rudarenja bitkoina.

Ukupno tržište kriptovaluta, koje prema CoinGecko iznosi 3,2 biliona dolara, dobilo je 37% na tržišnoj vrijednosti u posljednje četiri nedjelje. Bitkoin je porastao 110% na godišnjem nivou, a čak su i visoko spekulativni tokeni, uključujući „mim koine“ kao što je dodžkoin (dogecoin), naglo dobili na vrijednosti.

Najveće of-šor institucionalno tržište kripto derivata, Deribit, regulisano u Dubaiju, takođe bilježi rekordne nivoe otvorene kamate i obima opcija na kriptovalute, sa oko 30 milijardi dolara u bitkoin opcijama. Za razliku od fjučersa, opcije daju kupcima pravo, ali ne i obavezu, da kupe ili prodaju osnovnu imovinu kao što su akcije ili ETF-ovi.

Generalni direktor Luk Strijers (Luuk Strijers) rekao je za Forbes da „ono što institucije očigledno rade jeste trgovina spot ETF-ovima poput IBIT“. Dodao je da cijene bitkoin opcija odražavaju današnji nivo optimizma kakav ranije nije postojao. „Tržište vidi šansu od 31% da cijena bitkoina dostigne 100.000 dolara ove godine“, kaže on.

Od novembra 2021, tri regulatora bankarskog sektora – Federalne rezerve, Federalna korporacija za osiguranje depozita i Kancelarija kontrolora valute pri Ministarstvu finansija – obeshrabruju banke da drže stvarni bitkoin u svojim bilansima ili pružaju usluge čuvanja kriptovaluta.

Javier Paz, Forbes

Big Banks Likely Gained More Than $1 Billion From Bitcoin’s Surge