Godišnjica Forbesa Crna Gora: Evo nekih od najčitanijih tekstova i intervjua

featured image

14. nov 2024. 16:11

Na portalu Forbes Crna Gora ste za prethodnih godinu dana mogli da pročitate inspirativne priče o uspješnim pojedincima, ekskluzivne intervjue i pregled ključnih biznis trendova u svijetu.

Podsjećamo na neke od najčitanijih tekstova i intervjua na portalu, kao i najgledanijih priloga u emisiji Forbes magazin:

14. nov 2023.

Najviše jahti u Crnoj Gori imaju Rusi, iz Crne Gore i poznati pojedinci i firme

Od ukupnog broja registrovanih jahti u Crnoj Gori, najviše tih luksuznih plovila posjeduju Rusi, 118, a slijede državljani Srbije sa 117, pokazuju posljednji podaci Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama.

Iz Uprave za katastar i državnu imovinu za Forbes Crna Gora su rekli da nijesu u saznanju da se u Crnoj Gori među vlasnicima jahti nalaze ruski državljani koji su pod sankcijama. Crna Gora se, nakon napada Rusije na Ukrajinu, pridružila svim restriktivnim mjerama koje je Evropska unija usvojila protiv Rusije i jednog broja njenih građana.

U registar jahti do avgusta ove godine upisano ih je ukupno 419, a od toga crnogorskim državljanima pripada 48.

Među vlasnicima jahti iz Crne Gore su Dejan Ban, Miodrag Petrušić, Ilija Prijić, Nenad Ivanović, Vesko Lalević, Dejan Vidić, Reku Škrijelj, zatim kompanije Euro Tehnika MN, Voli Motors, Rudo Montenegro, Stadion, Ljetopis Automotive, Tehnoplus, Kalamper, Zetagradnja, Gugi commerce…Registar ne sadrži lične podatke vlasnika jahti.

6. dec 2023.

U domaćim bankama milione imaju 34 Crnogorca, među milionerima i Indijci, Izraelci…

U Crnoj Gori je na kraju oktobra 91 osoba imala depozite veće od miliona eura u bankama, od čega su njih 34 crnogorski državljani, a ostalo strani državljani.

„Prema posljednjim raspoloživim podacima o 50 najvećih deponenata, koje su banke dostavile Centralnoj banci Crne Gore (CBCG), na 31.10. 2023. godine, 91 fizičko lice ima depozit veći od milion eura“, rekli su iz CBCG za Forbes Crna Gora.

Iz CBCG nijesu odgovorili na pitanje ko su najveći deponenti, jer u skladu sa Zakonom o kreditnim institucijama, podatak o vlasniku i iznosu depozita predstavlja bankarsku tajnu.

U strukturi deset najvećih deponenata fizičkih lica, troje su rezidenti, a sedmoro nerezidenti i to iz Indije, Izraela, Velike Britanije, Srbije i Ukrajine.

12. dec 2023.

Zakupac Svetog Stefana ne plaća rentu, ugovor se ne raskida

Foto: Biljana Matijašević

Kompanija Adriatic properties već duže ne plaća redovno zakup luksuznih hotela Sveti Stefan i Miločer, a trenutni dug za ovu godinu iznosi oko 770 hiljada eura.

Ipak i pored toga ugovor o zakupu ovih hotela se ne raskida, jer je u toku arbitražni postupak u Londonu.

Iz kompanije Sveti Stefan hoteli, koja upravlja Svetim Stefanom i Miločerom, za Forbes Crna Gora su rekli da se radi o neizmirenim fakturama za treći i četvrti kvartal ove godine, od po 388 hiljada eura.

„Za 2022. godinu nijesu izmirene obaveze po osnovu zakupa u cjelosti (djelimično je plaćen svaki kvartal)“, kazali su iz državne kompanije Sveti Stefan hoteli.

Radi naplate razlike vodi se postupak pred Privrednim sudom Crne Gore.

21. dec 2023. 

Koliko zarađuju najviši funkcioneri u regiji i šta posjeduju: Vučić “najsiromašniji” predsjednik, BH trio s platama po evropskom standardu

Prema javno dostupnim podacima o ličnom dohotku, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prima neto platu od 1.715 eura mjesečno, što je najniža predsjednička plata u regionu, a njegova slovenačka koleginica Nataša Pirc Musar najvišu, od 3.728 eura, podaci su iz kabineta predsjednice. Uzimajući u obzir da je Slovenija zemlja našeg regiona s najvišim životnim standardom, predsjednica Slovenije prima tek tristotinjak eura više od članova Predsjedništva BiH. Predsjedavajući Predsjedništva BiH, Željko Komšić, prima mjesečnu neto platu od 3.136 eura, dok članovi Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović i Denis Bećirović, 3.390 i 3.315 eura mjesečno. Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, ima za 200 eura višu platu od Aleksandra Vučića u iznosu od 1.932 eura, dok Zoran Milanović prima neto mjesečnu platu od 3.555 eura.

Male plate nijesu uvijek pozitivan znak. Neadekvatne plate mogu stvoriti okruženje pogodno za korupciju. Ako državni službenici nisu plaćeni za život, oni bi mogli biti podložniji mitu ili drugim oblicima korupcije kao sredstvo za dopunu svojih prihoda. Pravedna naknada može pomoći u ublažavanju ovih rizika i promovisati etičko ponašanje među javnim službenicima.

Dok neadekvatne plate mogu doprinijeti korupciji, previsoke plate koje nekoreliraju sa standardom života građana takođe mogu predstavljati rizik. Službenici koji zarađuju znatno više nego što je potrebno mogu biti manje motivisani da služe javnom interesu i skloniji da se upuste u koruptivne radnje, pod pretpostavkom da su njihove finansijske potrebe već zadovoljene.

6. jan 2024.

Promet crnogorskih preduzeća u 2022. deset milijardi eura, njih 12 ostvarilo prihode od preko 100 miliona

Promet preduzeća u Crnoj Gori u 2022. godini iznosio je više od deset milijardi eura, 16 odsto više nego 2021, pokazuju podaci Monstata.

U 2022. godini promet od preko 100 miliona eura imalo je 12 crnogorskih preduzeća – Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Jugopetrol, Voli, Hard diskont „Laković“ (HDL), Uniprom, Idea CG, INA Crna Gora, Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), Montefarm i Glosarij. Među njima je i kompanija Arsenis, koja je, preko ofšor firme u vlasništvu ukrajinske Prometej grupe, jednog od najvećih trgovaca pšenicom.

13. jan 2024.

Praznični bonusi: Koka-kola isplaćuje 13. platu, CGES radnicima dao po 500 eura, One CG vaučere za djecu

U Crnoj Gori, kao i u regionu, radnici u nekim firmama dobijaju bonuse pred novogodišnje i božićne praznike, bilo u vidu 13. plate, dodatka na zaradu ili poklon kartica.

Međutim, malo preduzeća u Crnoj Gori je bila raspoloženo da govori na tu temu, pa su na pitanja Forbesa odgovorile samo četiri kompanije, a upućena su na desetak adresa (uglavnom kompanijama koje ostvaruje velike prihode i imaju značajan broj zaposlenih).

Kompanija Coca-Cola HBC Crna Gora zaposlenima isplaćuje 13. platu, Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) im je dao po 500 eura, dok je mobilni operater One Crna Gora podijelio vaučere za djecu zaposlenih. Na upit Forbesa su odgovorili i iz Rudnika uglja Pljevlja, ali oni nijesu dijelili praznične bonuse.

15. maj 2024.

Predsjednik borda EPCG Milutin Đukanović: Gradićemo i vjetroelektranu Gvozd 2

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) vjerovatno će u julu početi da gradi vjetroelektranu (VE) Gvozd, a u planu je i gradnja Gvozda 2 od 30 megavata (MW), najavio je predsjednik Odbora direktora državnog elektroenergetskog preduzeća, Milutin Đukanović.

On je u intervjuu za Forbes Crna Gora najavio i druge značajne investicije, kao što su ugradnja osmog agregata u Hidroelektrani (HE) Perućica od 54 MW, prevođenje poplavnog talasa Zete u Krupac, zatim tunel Krupac-Slano, što će značajno povećati proizvodnju.

Plan EPCG, kako je kazao, je i da izgradi HE Kruševo za koju se sprema dokumentacija.

Govoreći o Željezari Nikšić, čiju je imovinu kupila EPCG, rekao je da imovina fabrike sada mnogo više vrijedi nego što je plaćena, ona ima potencijal za priključenje solarne elektrane od 60 MW i neki investitor bi samo za taj potencijal izdvojio najmanje 15 miliona eura.

EPCG je krajem 2022. godine kupila imovinu Željezare od turske kompanije Tosjali (Tosčelik) za 20 miliona eura.

Govoreći o Bilećkom jezeru, kazao je da postoji raspoloženje da se vrši valorizacija potencijala tog jezera i da je arbitraža sa Republiko Srpskom krajnja opcija.

18. avg 2024.

Laketić: U Crnoj Gori najveća zarada iznosila 147 hiljada eura

Najveća bruto zarada u Crnoj Gori prošlog mjeseca je iznosila 147,7 hiljada eura i isplaćena je u djelatnosti hotela i sličnog smještaja, saopštio je direktor Poreske uprave Sava Laketić u intervjuu za Forbes magazin.

Poreski dug od 636 miliona eura je i dalje visok, ali, kako kaže, Poreska uprava bilježi sve veću naplatu i prethodne sedmice su dogovorili načelno rješavanje duga od nešto preko pet miliona kod jednog starog poreskog dužnika.

Najveći poreski dužnici su preduzeća u većinskom vlasništvu države, ali ima i stranih kompanija kao što je kineski CRBC koji je gradio prvu dionicu autiputa Bar-Boljare, od Podgorice do Kolašina.

Laketić najavljuje pojačane mjere na jačanju poreske discipline i uvođenje u legalne tokove značajnog broja onih koji posluju u sivoj zoni – izdavaoci smještaja, frizerski i kozmetički saloni.

15. sep 2024

Maja Vučinić: Uvezeno 22 hiljade vozila, najskuplji Majbah od 200 hiljada eura

U Crnoj Gori je od početka godine je uvezeno 22.747 vozila, među kojima i luksuzni Majbah koji je koštao skoro 200 hiljada eura.

To je za Forbes magazin rekla direktorica Uprave carina Maja Vučinić.

Ona je kazala da je luksuzni Mercedes Benz Maybach GLS 600 uvezlo pravno lice, ali više detalja nije mogla da saopšti zbog, kako je objasnila, Zakona o carinskoj službi kojim je regulisano jda se pojedinačni podaci o fizičkim i pravnim licima sadržani u carinskim deklaracijama, smatraju službenom tajnom.

Prema njenim riječima, uvoz automobila je smanjen nakon što je 1. jula na snagu stupila zabrana uvoza automobila starijih od 15 godina.

Ona je saopštila i da Uprava carina bilježi rast prihoda od 9% u odnosu na isti period prethodne godine.

Prema podacima Uprave carina, od početka godine oduzeto je 72.040 komada cigareta u vrijednosti  od 10.540 eura i 71 kg rezanog duvana u vrijednosti 5.175 eura.

U istom periodu oduzeta je krijumčarena roba u ukupnoj vrijednosti od 496.007 eura i zaplijenjeno 120 kg marihuane.

17. sep 2024.

Bum centi-milionera i u Crnoj Gori

Manja evropska tržišta poput Crne Gore, Monaka, Malte i Poljske bilježe rast broja centi-milionera od 75% ili više, pokazuje novi izvještaj kompanije Henley & Partners.

Broj centi-milionera širom svijeta je u stalnom rastu, pokazuje izvještaj Henley-a, od 25.490 u 2022. godini do 28.420 u 2023. i 29.350 u ovoj godini.

„U Kini je zabilježen najdrastičniji rast. Njena populacija centi-milionera porasla je 108% u posljednjoj deceniji, a prate je SAD sa 81% i manja evropska tržišta poput Monaka, Poljske i Crne Gore, koja su svaka zabilježila rast od 75% ili više“, navodi se.

Prema izvještaju, trećina svjetskih centimilionera (koji imaju imovinu vrijednu 100 miliona dolara i više) živi u 50 ključnih gradova širom svijeta, dok se skoro dvije trećine tih centara bogatstva nalazi u zemljama koje nude programe za investicionu migraciju (ekonomsko državljanstvo).

“Ova koncentracija mnogo govori o međusobnoj povezanosti globalnog bogatstva i privlačnosti strateškog planiranja boravišta i državljanstva“, navodi se u izvještaju Henley & Partnersa koji je jedan od tri licencirana agenta za posredovanje za sticanje državljanstva putem ulaganja.

19. okt 2024.

U Crnoj Gori registrovano 3.050 električnih vozila

U Crnoj Gori je ukupno registrovano 3.050 električnih vozila, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) dostavljeni Forbesu Crna Gora.

Iz MUP-a je objašnjeno da se podaci odnose na automobile na električni pogon, kao i na hibridna vozila (kombinacija električnog pogona sa pogonom na naftu ili benzin).

Od ukupnog broja električnih vozila, do oktobra su pravna lica registrovala 1.577, a fizička 1473.

31. okt 2024.

Crnogorsko preduzeće dobilo posao u EU: Novi Volvox postavlja žičaru na hrvatskom Sljemenu

Crnogorsko preduzeće Novi Volvox dobilo je posao zamjene viseće trosjedne žičare na skijalištu Sljeme, na Crvenom spustu u Zagrebačkoj županiji, saznaje Forbes Crna Gora.

Novi Volvox, koji je izgradio žičaru Kotor-Lovćen, je tako proširio poslovanje van granica Crne Gore, a još značajnije je to što je Hrvatska članica EU.

U tenderu, kojeg je objavio Grad Zagreb, navodi se da je procijenjena vrijednost radova 12 miliona eura.

„U otvorenom postupku nabavke: Izrada projektno tehničke dokumentacije i izvođenje radova za projekat ‘Zamjena viseće 3-sjedne žičare na Crvenom spustu, novom visećom 4-sjednom žičarom s odvojivom stezaljkama vozila (4-sjednim stolicama)’, Sljemenska ulica 82, Medvednica, Zagrebačka županija, evidencioni broj 1831-2024-EVV odabrana je kao najpovoljnija ponuda konzorcijuma Novi Volvox d.o.o., Podgorica Crna Gora i Strucon d.o.o., Bosna i Hercegovina“, piše u odluci o odabiru najboljeg ponuđača.

Navodi se da je Novi Volvox jedna od najvećih građevinskih kompanija u Crnoj Gori. Većinski vlasnik je kompanija SEED Capital Partners. Izvršni direktor kompanije je Slavoljub Popadić.

29. okt 2024.

Obaveze na putu EU – Srbija gasi dvije TE, Crna Gora se priprema za zatvaranje jedine

Elektroprivreda Srbije (EPS) krenula je da zatvara dvije najstarije termoelektrane, Kolubara A i Morava, dok je Crna Gora najavila postepeno gašenje Termoelektrane Pljevlja.

Time države ispunjavaju obaveze iz Pariskog sporazuma i usklađuju se sa zahtjevima EU o smanjenju sve skuplje proizvodnje električne energije iz uglja i plaćanju taksi za zagađenje. To su, takođe, preuzete obaveza po osnovu Sporazuma o Energetskoj zajednici, čije su potpisnice države Zapadnog Balkana.

Postepeno ukidanje uglja za proizvodnju električne energije, odnosno gašenje Termoelektrane Pljevlja (za koju je ugovorena rekonstrukcija), crnogorska Vlada je najavila u Reformskoj agendi 2024-2027 koja je uslov za dobijanje novca iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan.

U dokumentu se navodi da je ključna aktivnost koja treba biti realizovana u narednom periodu, finalizacija integrisanog Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP), koji će definisati ključne politike i mjere za ostvarivanje novih ciljeva do 2030. godine. Širenje obuhvata Sporazuma o Energetskoj zajednici, kako se dodaje, na pitanja u oblasti klime i životne sredine i važan je korak ka tranziciji koja ima za cilj da zemlje članice, kao i zemlje kandidati smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte, postanu energetski efikasne i dominantno koriste obnovljive izvore energije.

Od marta 30 emisija Forbes magazina

Foto: Forbes Crna Gora/Bojan Gnjidić

TV emisija Forbes magazin, koju uređuje i vodi Danijela Lasica, emituje se od 30. marta na Televiziji Vijesti.

U do sada je emitovano 30 emisija, izdvajamo intervjue sa nekadašnjim crnogorskim reprezentativcem Dejanom Damjanovićem, profesorom Miodragom Zecom, zatim marketing stručnjakom Daliborom Ṣ̌umigom, osnivačem Glova Sašom Mišom…