Hoće li SAD ukinuti Ministarstvo obrazovanja? Za Maska je to dobra ideja

AKTUELNO Forbes 12. nov 2024. 10:54
featured image

12. nov 2024. 10:54

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) je više puta obećao da će ugasiti federalno Ministarstvo obrazovanja. Prepustio bi odgovornost za obrazovanje pojedinačnim državama. To je potez koji bi mogao da utiče na finansiranje za K-12 škole i ugrozi sprovođenje građanskih prava. Ali, stručnjaci upozoravaju da je malo vjerovatno da će savezna vlada moći da se potpuno povuče iz regulacije obrazovanja, čak i ako se ministarstvo zatvori.

Tramp je Ministarstvo obrazovanja, koje je 1979. godine formirao Džimi Karter (Jimmy Carter), nazvao primjerom miješanja vlade u svakodnevni život Amerikanaca. Sugerisao je da je ono loša investicija za poreske obveznike. Tvrdi da SAD troši tri puta više novca na obrazovanje nego bilo koja druga zemlja. „I ipak smo na samom dnu, među najgorima“, rekao je Tramp (U.S. News & World Report rangira američki javni obrazovni sistem kao 12. u svijetu).

Indoktrinacija?

U video poruci objavljenoj prošle godine, Tramp je bez dokaza tvrdio da Ministarstvo obrazovanja zapošljava mnoge ljude koji „u mnogim slučajevima mrze našu djecu“. Rekao je: „Želimo da države vode obrazovanje naše djece jer će one to obaviti mnogo bolje. Ne može gore“.

Zatvaranje Ministarstva obrazovanja je uključeno u Agendu 47, predloge koje je Trampova kampanja predstavila tokom primarnih izbora. Dio je i Projekta 2025, plana za Trampovu administraciju koji je kreirala Fondacija Heritage i desetine drugih grupa, od kojih se Tramp distancirao uoči izbora.

Iako se čini da je zatvaranje Ministarstva obrazovanja visoko na listi prioriteta za Trampa, njegovi predlozi iz Agende 47 u vezi sa obrazovanjem takođe uključuju naloge za škole. Poput smanjenja finansiranja za škole koje podučavaju kritičku rasnu teoriju ili „transrodnu ludost“. I izdavanja akreditacija nastavnicima koji „prihvataju patriotske vrijednosti i podržavaju američki način života“. To više ne bi bilo u nadležnosti savezne vlade ukoliko bi sve odgovornosti bile predate državama.

Nije još jasno kako bi mnoge odgovornosti ministarstva, poput dodjeljivanja federalnih sredstava, bile rješavane bez savezne agencije.

„Isušićemo močvaru državnog obrazovanja i zaustavićemo zloupotrebu vaših poreskih dolara za indoktrinaciju američke omladine sa stvarima koje ne želite da naša omladina čuje“, rekao je Tramp tokom septembarskog mitinga u Viskonsinu.

Foto: Shutterstock

Miješanje Maska

Milijarder Ilon Mask (Elon Musk), veliki Trampov donator, za kojeg se očekuje da će imati ulogu u njegovoj administraciji, juče je zatvaranje Ministarstva obrazovanja nazvao „dobrom idejom“. Takođe je objavio mim sa slikom Kartera i tekstom: „1979. godine osnovao sam Ministarstvo obrazovanja. Od tada je Amerika pala sa 1. na 24. mjesto u obrazovanju“. Na kojim podacima se ta statistika zasniva nije jasno.

Zatvaranje Ministarstva obrazovanja bi zahtijevalo akciju Kongresa i vjerovatno super većinu od 60 glasova u Senatu, prema pisanju Vašington Posta (Washington Post). Republikanci su prošle nedjelje vratili kontrolu nad Senatom, ali će ostati nekoliko glasova ispod 60. To znači da bi svaka akcija koja zahtijeva 60 glasova zahtijevala podršku nekih demokrata. Zatvaranje ministarstva je uključeno kao amandman u glasanju Predstavničkog doma 2023. godine. Tada je 60 republikanaca glasalo protiv, uključujući predstavnicu Eliz Stefanik (Elise Stefanik) iz Njujorka. Ona je visoka predstavnica republikanaca u Domu, a Tramp je sada izabrao za ambasadorku pri UN u svojoj administraciji.

Uloga ministarstva

Najveća odgovornost Ministarstva obrazovanja je dodjeljivanje federalnih sredstava za obrazovanje. Obrazovanje je u sadašnjoj postavci primarno odgovornost državnih i lokalnih vlada. Ali, federalna sredstva dopunjuju državne resurse i finansiraju različite programe, od kojih su mnogi usmjereni na smanjenje finansijskih razlika za učenike sa niskim primanjima ili u rizičnim pozicijama.

U fiskalnoj 2022. federalna sredstva su činila 119 milijardi dolara, ili oko 14% ukupnog obrazovnog finansiranja. Glavni programi uključuju Title I, koji pruža dodatna sredstva školama sa visokom stopom siromaštva. Koristi se za zapošljavanje nastavnika i podršku zajednicama sa niskim prihodima. Tu je i Kancelarija za programe specijalnog obrazovanja, koja pruža resurse za učenike sa invaliditetom do 21. godine. Ministarstvo je takođe odgovorno za prikupljanje statistike o upisu, kriminalu u školama, zaposlenima i drugim temama. Nadležna je i za davanje preporuka za obrazovne reforme, sprovođenje testova postignuća „Izvještaj o stanju nacije“, istraživanje kršenja građanskih prava i nadgledanje programa federalnih studentskih zajmova, uključujući dodjelu Pell grantova.

U fiskalnoj 2024. Ministarstvu obrazovanja je dodijeljeno 238 milijardi dolara, što je manje od 2% ukupnog federalnog budžeta.

Preraspodjela poslova na druga ministarstva

Tramp nije precizirao sudbinu federalnih programa studentskih zajmova u slučaju ukidanja Ministarstva obrazovanja. U svakom slučaju, očekuje se da će sljedeća administracija zauzeti mnogo stroži pristup naporima da se oproste studentski zajmovi u poređenju sa administracijom predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden). Tramp je u junu kritikovao Bajdenove planove za oproštaj kao „podle“, rekavši da su tu samo „za privlačenje pažnje pred izbore“.

Projekat 2025 predviđa dodjelu programa ministarstva drugim sektorima savezne vlade. Sprovođenje građanskih prava u školama, na primjer, bilo bi u nadležnosti Ministarstva pravde. Program studentskih zajmova prešao bi u novi sektor u saradnji sa Ministarstvom finansija. Drugi programi bi prešli pod Ministarstvo zdravlja i socijalnih usluga, prema pisanju Vašington Posta.

Plan za obrazovanje Projekta 2025 predviđa ukidanje Title I sredstava (koja podržavaju učenike iz porodica sa niskim prihodima) i prebacivanje bespovratnih sredstava državama bez nadzora troškova. Predloženo je i ukidanje programa Head Start, za koji Centar za američki napredak upozorava da bi ograničilo pristup dečijoj brizi u ruralnim oblastima i „pogoršalo nejednakosti među porodicama sa malom djecom“. Značilo bi i povratak na ranije verzije zakona Title IX koje su zabranjivale diskriminaciju u školama na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

Ko je sve htio da ga ukine

Ronald Regan se zalagao za njegovo ukidanje 1980. godine. Bob Dol (Bob Dole) se izjasnio za eliminaciju tokom predsjedničke kampanje 1996. protiv Bila Klintona (Bill Clinton). A senatori Ted Kruz (Ted Cruz) i Rend Pol (Rand Paul) su pozvali na njegovo ukidanje 2015. Argumenti za eliminaciju su se vremenom mijenjali. Uključivali su pozive od uklanjanja savezne vlade iz obrazovanja u potpunosti do transformisanja ministarstva u agenciju za dodjelu grantova i preraspodjelu njegovih programa drugim agencijama.

Oko 44% Amerikanaca ima pozitivno mišljenje o Ministarstvu obrazovanja, prema istraživanju Pew Research objavljenom u avgustu. Postoje široke partijske razlike u pogledu ministarstva – 27% anketiranih republikanaca ga smatra pozitivnim, u poređenju sa 62% demokrata. Ministarstvo obrazovanja je rangirano kao 14. od 16 saveznih agencija po popularnosti, pokazalo je istraživanje Pew-a, sa Nacionalnom službom za parkove (76% pozitivno), Poštanskom službom SAD (72%) i NASA-om (67%) na vrhu. Ministarstvo pravde (43%) i Poreska uprava (38%) su jedine agencije rangirane niže.

Mary Whitfill Roeloffs, Forbes

Will Trump Eliminate The Department Of Education? What We Know As Elon Musk Applauds ‘Good Idea.’