Ne postoji veza između cijene biciklističke kacige i nivoa zaštite
Biciklista koji kupi skuplju kacigu nije nužno uložio u veću zaštitu tokom potencijalne nesreće, pokazuje novo istraživanje bezbjednosti biciklističkih kaciga koje nije otkrilo povezanost između cijene kacige i nivoa zaštite koju ona pruža.
Studiju je sproveo Imperial College u Londonu ranije ovog mjeseca u želji da otkrije koliko zaštite pružaju različite kacige i pomogne potrošačima da odaberu kacigu s najboljom zaštitom.
“Dosad je postojalo malo dostupnih informacija o zaštiti koju biciklisti mogu očekivati od kacige u slučaju udarca u glavu,” kaže Kler Bejker (Claire Baker), glavna autorka studije. “To je zato jer se trenutni bezbjednosni standardi određuju po jednostavnom principu prolaska ili pada i testiraju samo direktne povrede zadobijene direktnim udarcem u glavu. Ipak, rezultati iz ranijih studija pokazuju da se trajno oštećenje mozga može pojaviti u ozbiljnim nesrećama ili kada se glava naglo i brzo okrene pri udarcu.”
Istraživači su razvili jednostavan novi sistem ocjenjivanja bezbjednosti biciklističkih kaciga s lako razumljivim ocjenama od nula do pet. Sistem je osmišljen kako bi kupcima pomogao odabrati koju kacigu kupiti, a proizvođačima proizvesti kvalitetnije kacige.
Ispitivanje na 30 najpopularnijih kaciga
Tim je ispitao 30 najpopularnijih kaciga za odrasle na britanskom tržištu temeljem kombinacije testiranja u laboratoriji, podataka od velikih trgovaca i anketiranja više od hiljadu biciklista. Sve testirane kacige morale su proći regulatorne standarde.
Cijene i dizajni izrazito su se razlikovali, ali rezultati su pokazali velike razlike u performansama bez ikakve povezanosti s cijenom i nivoom zaštite. Kaciga čija je cijena 150 eura, na primjer, nije ostvarila bolje rezultate na testovima od kacige koja košta oko 50 eura.
Sve kacige koje se prodaju u Evropi moraju ispunjavati minimalne bezbjednosne standarde, kaže dr. Bejker, “ali mi smo željeli odrediti nude li neke od njih bolju zaštitu u realističnim testovima nesreća. Razvili smo jednostavan sistem ocjenjivanja za kacige zavisno od rizika povrede glave tokom sudara. Rizik od povrede u obzir je uzimao vjerovatnost ozbiljnih povreda mozga izazvanih rotacijom glave, kao i površnije povrede i potencijalne frakture lobanje pri direktnom udracu.”
“Zanimljivo je to što nismo pronašli nikakvu vezu između cijene i nivoa zaštite: najbolju ocjenu dobila je kaciga od oko 50 funti (60 eura),” dodaje.
Očekuje se da će u budućnosti testiranje obuhvatiti i dječje kacige.
Nauka nudi nova rješenja za zaštitu glave
“Nauka biomehanike mozga značajno je napredovala i sada znamo mnogo više o tome kako najbolje zaštititi glavu od ozbiljnih povreda ili dugotrajnih posljedica udaraca,” kaže Mazdak Gadžari (Mazdak Ghajari), jedan od viših autora studije. “Svoja otkrića podijelili smo s proizvođačima kaciga i odgovornima za postavljanje bezbjednosnih kriterijuma kako bi industrija mogla raditi na proizvodima koji pružaju najbolju moguću zaštitu.”
“Vjerujemo da će te ocjene donijeti daljnja poboljšanja u dizajnu kaciga,” dodaje on, “i pružiti bolju zaštitu od niza povreda glave i mozga kod biciklista koji dožive nesreću ili padnu s bicikla.”
Tanya Mohn, saradnica Forbesa
New Bike Helmet Ratings Show No Link Between Cost And Protection
(Prevela: Nataša Belančić)