Kamala Haris: Kompanija US Steel treba da ostane u američkom vlasništvu
Potpredsjednica SAD Kamala Haris (Kamala Harris) usprotivila se ponudi japanske kompanije Nippon Steel od skoro 15 milijardi dolara za preuzimanje američke kompanije U.S. Steel na predizbornom skupu u Pitsburgu, u ponedjeljak. Ponovila je tako snažno neodobravanje ovom dogovoru predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden).
Ključne činjenice
Haris je nazvala U.S. Steel „tradicionalno američkom kompanijom“ koja je bila od vitalnog značaja za zemlju kako bi se „održale jake američke kompanije za proizvodnju čelika.“
Kandidatkinja Demokratske stranke za predsjednika dodala je: „U.S. Steel treba da ostane u američkom vlasništvu i pod američkom upravom, i uvijek ću biti na strani američkih radnika u industriji čelika.“
Bajden, koji je govorio prije Haris, ponovio je svoj stav o ovoj temi, rekavši da vjeruje u „američke kompanije za proizvodnju čelika u američkom vlasništvu i pod američkom upravom“ dodajući da će U.S. Steel „ikonična američka kompanija već više od jednog vijeka, ostati američka kompanija.“
Kao odgovor na komentare Haris, Nippon Steel je za medije izjavio da je uvjeren da će preuzimanje U.S. Steel „revitalizovati američki industrijski pojas, donijeti koristi američkim radnicima, lokalnim zajednicama i nacionalnoj bezbjednosti na način na koji nijedna druga alternativa ne može.“
Japanski proizvođač čelika dodao je da će „podržati ishod fer i objektivnog procesa regulatorne kontrole“ i omogućiti kompaniji da završi spajanje „što je prije moguće.“
Važan citat
U izjavi podijeljenoj sa Bloomberg-om, lideri sindikata United Steelworkers pohvalili su komentare Haris, rekavši da oni „jasno pokazuju da ona razumije ključnu ulogu čelične industrije, ne samo kada je u pitanju očuvanje naše nacionalne bezbjednosti, već i osiguravanje svjetlije budućnosti za radnike i zajednice koje zavise od dobrih, sindikalnih poslova.“ U julu, United Steelworkers je podržao Haris, nazvavši je „pravim partnerom“ koji „sluša radnike“ i „razumije njihove brige.“
Bivši predsjednik Donald Tramp (Donald Trump), takođe, je izrazio protivljenje ponudi Nippon-a za preuzimanje kompanije U.S. Steel, kao i njegov potpredsjednički kandidat Džej Di Vens (JD Vance). Na sastanku sa članovima sindikata Teamsters u januaru, Tramp je rekao da će, ako pobijedi na predsjedničkim izborima, blokirati dogovor „istog trenutka.“ Mjesec dana ranije, Vens je, takođe, oštro kritikovao ovaj dogovor, rekavši da se „kritični dio američke industrijske baze za odbranu“ „prodaje strancima za novac.“ U to vrijeme, Vens je rekao da će „učiniti sve što je u njegovoj moći da zaštiti budućnost nacionalne bezbjednosti, industrije i radnika.“
Ključna pozadina
Predloženo preuzimanje od strane Nippon Steela objavljeno je u decembru, sa dogovorom koji vrednuje U.S. Steel na 14,9 milijardi dolara, uključujući dugove. Nippon-ova ponuda za preuzimanje u gotovini iznosi 55 dolara po akciji, što je 40% premija u odnosu na cijenu akcije U.S. Steel-a neposredno prije objave.
U aprilu, U.S. Steel je saopštio da su njegovi akcionari odobrili prodaju. Međutim, ponuda je skoro odmah izazvala pažnju Bajdenove administracije, koja je opisala U.S. Steel kao „osnovnu komponentu“ domaće proizvodnje čelika „koja je kritična za nacionalnu bezbjednost.“
Direktorka Nacionalnog ekonomskog savjeta Lael Brainard izjavila je da Bajden vjeruje da predloženo preuzimanje U.S. Steel od strane strane kompanije, „čak i kada pripada bliskom saveznikau“ zaslužuje „ozbiljnu pažnju“ zbog mogućeg uticaja na „nacionalnu bezbjednost i pouzdanost lanca snabdijevanja.“ Od tada je Bajden bio glasniji u svom protivljenju dogovoru, rekavši da zemlja mora da „održi jake američke kompanije za proizvodnju čelika koje pokreću američki radnici.“
Šta treba pratiti
Ministarstvo pravde otvorilo je antimonopolsku istragu u vezi sa ovim dogovorom u aprilu. Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS) razmatra dogovor zbog potencijalnih implikacija na nacionalnu bezbjednost. Međutim, nije jasno da li se može iznijeti argument oko nacionalne bezbjednosti kako bi se blokirao dogovor, s obzirom na to da je Nippon Steel baziran u Japanu, bliskom savezniku SAD-a.
Siladitya Ray, Forbes