Vlada dala saglasnost Elektroprivredi da se kod IRF-a zaduži deset miliona eura
Vlada je danas dala saglasnost Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) da od Investiciono razvojnog fonda (IRF) uzme kredit od 10 miliona eura za finansiranje projekta „Solari 5000+70MW“.
Taj projekat podrazumijeva posredovanje u finansiranju, nabavci i puštanju u rad fotonaponskih sistema domaćinstvima i poslovnim subjektima u Crnoj Gori.
Iz Vlade je saopšteno da je IRF utvrdio Predlog odluke o odobrenju direktnog dugoročnog kredita EPCG, na period otplate od 96 mjeseci (ne uključujući grejs period), sa grejs periodom 24 mjeseca i kamatnom stopom od 4 odsto na godišnjem nivou (proporcionalan sistem obračuna kamate).
„Projekat 5000+ je već počeo i instalisana je snaga od 11,268 kw. Takođe podaci pokazuju da je interesovanje veoma veliko sa prijavljenih preko 16.000 domaćinstava i pravnih lica. Vrijednost projekta može iznositi maksimalno 82 miliona eura i ukupna instalisana snaga može iznositi ukupno oko 70 MW“, saopštila je Vlada.
Kreditno-garanti odbor IRF-a, kako je navedeno, dao je pozitivno mišljenje u vezi finansiranja projekta.
Na sajtu EPCG navodi se da, osim individualnih objekata, ovim projektom se planira ugradnja sistema u stambenim zgradama do 4 sprata, pri čemu će priključenje sistema biti izvedeno u skladu sa tehničkim mogućnostima i zahtjevima budućih korisnika.
EPCG će budućim vlasnicima fotonaponskih sistema obezbijediti popust od 20% od ugovorene vrijednosti investicije.
„Instaliranjem fotonaponskog sistema, krajnji korisnik postaje tzv. kupac – proizvođač, koji svoje potrebe za energijom podmiruje iz sopstvenog izvora, a eventualni višak/manjak električne energije u određenom momentu, predaje/preuzima kroz distributivnu mrežu, što se finansijski saldira na nivou godine. Korisnici otplaćuju sistem u jednakim mjesečnim ratama kroz kreditni aranžman koji obezbjeđuje EPCG. Na ovaj način korisnik u projektu postaje vlasnik male solarne elektrane, koja je kapacitetom predviđena da približno (ili u potpunosti) zadovoljava njegove potrebe za električnom energijom“, piše na sajtu EPCG.