Većina hrane za bebe ne ispunjava propisane nutritivne standarde
Oko 60% hrane za bebe i malu djecu koja se prodaje u velikim maloprodajnim lancima u SAD-u ne ispunjava međunarodne nutritivne smjernice, a gotovo svi proizvodi koriste “zavaravajuće” marketinške taktike, pokazalo je novo istraživanje.
Istraživači smatraju da su ova dva faktora možda doprinijela visokom nivou gojaznosti kod djece u zemlji.
Iako tačna imena proizvoda nisu otkrivena, u studiji objavljenoj u časopisu Nutrients u srijedu navedeno je da je ispitan 651 proizvod hrane za bebe i malu djecu koji se prodaje u 10 najvećih američkih prodavnica kako bi se utvrdilo da li ispunjavaju nutritivne i promotivne smjernice koje postavlja Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
SZO smjernice su korišćene jer ne postoje specifične preporuke za hranu za bebe u SAD-u, osim onih koje je razvila Administracija za hranu i ljekove (FDA) za mliječne formule, mlijeko i oralne elektrolite, koji nisu bili uključeni u studiju.
Šta je sve pokazala studiija
Oko 60% proizvoda nije zadovoljilo nutritivne smjernice, 70% nije ispunilo preporuke za proteine, 44% je premašilo preporuke za ukupne šećere, a 20% je prešlo preporuke za natrijum.
Studija je takođe otkrila da je više od 99% proizvoda reklamirano pomoću “zavaravajućih” marketinških taktika, koristeći izraze i tvrdnje koje SZO zabranjuje na proizvodima za bebe i malu djecu. Istraživači su upozorili da ovi izrazi mogu stvoriti zabunu kod potrošača koji će tako precijeniti korisnost i kvalitet proizvoda.
Svaki proizvod imao je prosječno 4,7 zabranjenih tvrdnji, a najčešće korišćene zabranjene tvrdnje bile su “nije genetski modifikovano” (70%), “organsko” (59%), “bez BPA (bisfenol)” (37%) i “bez vještačkih boja i aroma” (25%).
Mnogi proizvodi su takođe imali “zavaravajuće” nazive: “Grickalice i hrana često su u nazivu uključivali voće ili povrće, iako su se uglavnom sastojali od brašna ili drugih skrobova,” rekla je dr Dejsi Kojl (Daisy Coyle), istraživačica i dijetetičarka u Džordž institutu za javno zdravlje.
Istraživači vjeruju da bi njihovi nalazi trebalo da “posluže kao buđenje za donosioce odluka,” jer smatraju da visoki sadržaj šećera i natrijuma u hrani za bebe, kao i korišćenje marketinških izraza zabranjenih od SZO, može doprinijeti visokom nivou gojaznosti kod djece u SAD-u, što pogađa skoro 15 miliona djece.
Istraživači su posjetili osam prodavnica u Reliju u Sjevernoj Karolini, između marta i maja 2023. godine: Walmart, Target, Kroger, Costco, Ahold Delhaize, Publix, Sam’s Club i Aldi. Preostale dvije prodavnice- H-E-B i Safewa nisu bile locirane u gradu, pa su za prikupljanje podataka korišćeni njihovi onlajn sajtovi.
Svaki proizvod je svrstan u jednu od osam kategorija: suve žitarice i skrobovi, mliječni proizvodi, pire/smutiji od voća i povrća i voćni deserti, grickalice, sastojci, slatkiši, napici i slana jela/komponente jela, što je definisano kao kombinacije skrobova, povrća, mliječnih proizvoda i/ili tradicionalnih proteina.
Pošto su testirani samo proizvodi dostupni u “baby” odjeljku, jogurt, meso, napici i drugi proizvodi koji se čuvaju u frižiderima ili u drugim odjeljcima nisu uključeni.
Koje su smjernice SZO za hranu za bebe
Model nutritivnog i promotivnog profila SZO pruža nutritivne i promotivne standarde za hranu koja se reklamira za bebe i malu djecu.
Nutritivne preporuke uključuju zabranu reklamiranja aromatizovanih ili zaslađenih napitaka za bebe, ograničenja u broju kalorija za određene grickalice i obroke, limit šećera za obroke i grickalice na 15% ukupnih kalorija i zabranu dodavanja slobodnih šećera i zaslađivača kao što su voćni sirupi i koncentrisani voćni sokovi u proizvode.
Neke od promotivnih smjernica uključuju minimalne i maksimalne preporuke za određene hrane poput pirea, i odsustvo zdravstvenih i marketinških tvrdnji koje bi mogle da obmanu potrošače. Neke od tih tvrdnji uključuju izraze poput “puno dobrih stvari,” “100% prirodno,” “svježe,” “pravo voće/povrće” i “sadrži samo prirodno prisutne…”
Istraživači iz Instituta otkrili su da su pakovanja hrane za bebe najbrže rastući proizvodi u sektoru hrane za bebe, sa rastom prodaje od 900% između 2010. i 2023. godine. Međutim, prema studiji, pakovanja su takođe bila i najnezdraviji proizvodi koje su testirali.
Raste broj gojazne djece
Gojaznost kod djece pogađa jedno od petoro djece, a ovaj procenat je više nego utrostručen od 1970-ih godina. SAD spada u nacije koje imaju visoke stope gojaznosti kod djevojčica i dječaka na globalnom nivou.
Nekoliko faktora doprinosi povećanom riziku od razvoja gojaznosti kod djece, uključujući genetiku, fizičku neaktivnost, određene bolesti i lošu ishranu.
Gojaznost kod djece može dovesti do komplikacija kao što su dijabetes tipa 2, faktori rizika za srčane bolesti kao što su visok krvni pritisak i visok holesterol, problemi sa disanjem, bolovi u zglobovima i bolesti žučnih kamenaca.
Arianna Johnson, Forbes