„Bentli među kamionima“: Vozilo na vodonik oživljava kompaniju Nikola
Kompanija za proizvodnju električnih kamiona, Nikola, grcala je u problemima, a sada prodaje prvi komercijalni kamion s gorivnom ćelijom na vodonik u SAD-u, s dvostruko većim dometom od modela s baterijom. Za sada te kamione vozači – obožavaju.
Kompanija Nikola imala je par loših godina. Naporno su radili da poprave reputacionu štetu i prežive kolaps cijena dionica nakon laži njihovog osnivača (zbog kojih je završio u zatvoru na četiri godine). Bili su prisiljeni povući stotine svojih prvih električnih kamiona kako bi popravili baterije koje su bile u opasnosti od zapaljenja. Stvari su se napokon počele kretati nabolje kada su krajem prošle godine počeli isporučivati velike kamione na vodonik.
“To je dobar kamion. Utisci vozača o svemu su zbilja odlični,” kaže Džim Gilis (Jim Gillis), predsjednik IMC Logisticsa za pacifičku regiju. Ta kompanija prevozi ogromne količine tereta iz luka u Los Anđelesu i Long Biču svakog dana. “U našoj floti ga zovu Bentlijem (Bentley) kamiona.”
IMC je jedan od najranijih i najboljih klijenata Nikole. Trenutno imaju 50 kamiona TRE FCEV na vodonik, a naručili su još 50. Vozači, čak i oni koji nisu bili oduševljeni staromodnim izgledom kamiona, pokazuju oduševljenje, kaže Gilis za Forbes.
“Kada prvi put pokažete taj kamion vozačima, s tim dizajnom iz 70-ih ili ranih 80-ih, oni su poprilično sumnjičavi. Ali kad se popnu u kabinu i krenu voziti, više ne žele voziti ništa drugo. Iskustvo korisnika je odlično.”
Vozači ga vole jer je model daleko tiši od rike kamiona na dizel, a nema ni snažne vibracije ni prljave izduvne gasove. Kamion ima regenerativne kočnice koje hvataju trenje od usporavanja i zaustavljanja, što znači da je čak i glasna buka klasičnih kamiona ovdje nepostojeća. Ima gotovo dvostruki domet u odnosu na kamione na baterije, a punjenje traje oko 20 minuta – kod kamiona na baterije punjenje se može otegnuti na nekoliko sati.
Ipak, postoji i mana. Budući da je ova tehnologija toliko nova, još ne postoji infrastruktura za punjenje, a cijena goriva na vodonik dvostruko je veća od dizela.
Kako bi kamioni IMC-ja mogli nastaviti voziti, kompanija je postavila privremene stanice – tankere na parkiralištima – u blizini luka u Long Biču i u blizini skladišta u Ontariju u Kaliforniji. Treća takva stanica je otvorena proše sedmice u Santa Fe Springsu.
Cijene vodonika su za sada visoke, ali dostupnost goriva, u prošlosti izazov za kalifornijsko tržište gorivnih ćelija, nije problem, kaže za Forbes izvršni direktor Nikole Stiv Girski (Steve Girsky).
“Ne brinemo se za sljedećih šest mjeseci. Iskreno, mislimo da vodonika ima i više nego dovoljno,” kaže on. “Nije po cijeni koju bismo željeli, ali to je dio izgradnje koalicije partnera.”
Ta koalicija vjerovatno će uključivati proizvođače automobila i energetske kompanije. Girski nije želio navesti uključuju li oni Tojotu (Toyota), Hjundai (Hyundai) i Dajmler (Daimler), koji se pripremaju da prodaju svoje kamione na vodonik.
Nikola je prijeko potrebne dobre vijesti dobio 9. avgusta, kada je kompanija zabilježila najbolje kvartalne prihode u svojoj istoriji i to zahvaljujući rastu prodaje kamiona na vodonik koja je bila bolja od očekivane. Prodaja je iznosila 31,3 miliona dolara, što je više nego dvostruko više nego prethodne godine. Ipak, kompanija je još daleko od profitabilne: u drugom tromjesečju izgubili su 133,6 miliona dolara. Kvartalni rezultati izazvali su veliki rast cijene dionica Nikole u petak: na kraju dana rast je iznosio 8,2 posto. U ponedjeljak su pale 5 posto.
Girski kaže da interes za kamione na vodonik raste, ali nije objavio ažurirane procjene isporuke do kraja godine, što znači da još vrijede stare procjene od 350 kamiona u 2024. godini. U drugom je tromjesečju isporučeno 72 kamiona, što je iznad procjena, koje su iznosile 60.
“Ne samo da dobijamo sve više poziva od flota koje žele početi koristiti kamione na vodonik, nego i od strateških partnera poput dobavljača, proizvođača vodonika i velikih energetskih kompanija koje su shvatile našu ulogu pionira ekonomije na vodonik,” kaže on.
Kamioni na vodonik mogu koštati dvostruko više od modela na dizel: kamion Nikole košta 390.000 dolara. Ipak, vlada savezne države Kalifornije nudi subvencije kojima želi motivisati sektor transporta tereta da razmisli o zelenijim vozilima, nudeći državne popuste od do 240.000 po kamionu. Od ukupno 387 dosad izdath vaučera, velika većina otišla je upravo Nikoli, iako se za program kvalifikuju i modeli Hjundaija i Hajzona (Hyzon).
Za Nikolu je veliki izazov pronalazak kapitala potrebnog za širenje proizvodnje i izgradnju stanica za gorivo dok čekaju da broj kamiona na vodonik dovoljno poraste.
“Uz veću skalu, više volumena, troškovi kamiona će padati. A uz više volumena padaće i troškovi goriva jer trenutno to nije efikasno,” kaže Girski. “Što je više prometa na stanicama, to su one efikasnije. Još to nije na nivoima gdje treba da bude, ali važno je imati jasnu viziju.”
Ta jasna vizija je, nadaju se on i drugi zagovornici vodonika, cjenovna izjednačenost s fosilnim gorivima, ali bez emisija ugljenika.
Ako mogu preživjeti još nekoliko godina, kompanija bi mogla imati velike koristi od dosad neviđenog ulaganja američke vlade u proizvodnju i distribuciju čistog vodonika širom zemlje: to je rezultat sredstava rezervisanih iz Bajdenovog zakona o smanjenju inflacije. Kalifornija je osim vaučera dobila i 1,2 milijardu dolara za svoj projekt za vodonik ARCHES H2, a takođe se radi i na čitavom nizu projekata kojima se ovo novo gorivo želi upotrijebiti za “čišćenje” teške industrije, ali i dovođenje čistih kamiona i automobila na puteve.
Do 2030. će državna sredstva pomoći Kaliforniji povećati proizvodnju čistog vodonika na 500 metričkih tona dnevno, a savezna država će imati i najmanje 60 stanica za punjenje vozila.
Gilis je zadovoljan svojom flotom kamiona na vodonik. Ipak, čak i uz bolji domet i brže punjenje, vodonik još nije savršen.
“Kamioni s nultom stopom emisija imaju neke prepreke, najviše što se tiče težine što ograničava koliko tereta mogu prevoziti,” kaže on. “Ali mislim da za većinu tereta koji prevozimo u južnoj Kaliforniji ova tehnologija zbilja funkcioniše.”
Alan Ohnsman, Forbes
‘The Bentley Of Trucks’: Nikola’s Hydrogen Semi Revives Its Fortunes
(Prevela: Nataša Belančić)