Apelacioni sud potvrdio rješenje o odbijanju izručenja Do Kvona Sjedinjenim Državama
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je rješenje Višeg suda u dijelu u kojem je odbijeno izručenje kripto tajkuna Do Kvona (Do Kwon Hyeong) po zamolnici SAD-a.
U saopštenju Apelacioni sud navodi da je ispitujući po službenoj dužnosti rješenje Višeg suda u Podgorici od 28. juna 2024. godine u predmetu izručenja državljanina Južne Koreje Do Kvona, potvrdio navedeno rješenje u dijelu u kojem je odbijeno izručenje ovog okrivljenog po zamolnici SAD-a.
Prvostepenim rješenjem Višeg suda u Podgorici dozvoljeno je izručenje kripto tajkuna Južnoj Koreji u skraćenom postupku, radi krivičnog gonjenja zbog više krivičnih djela, dok je odbijeno izručenje u skraćenom postupku po molbi SAD-a.
„Protiv navedenog rješenja nije bilo žalbe, pa je odluka Višeg suda u Podgorici u dijelu u kojem je dozvoljeno izručenje u skraćenom postupku po molbi Republike Koreje pravnosnažna“, saopštio je Apelacioni sud.
Američke i južnokorejske vlasti istraživale su Do Kvona zbog njegove uloge u jednoj od najvećih katastrofa u istoriji kripto valuta. U maju 2022. godine, potonula je vrijednost dvije kripto valute koje je stvorio, TerraUSD i Luna, što je, prema pisanju američkih medija, izbrisalo 40 milijardi dolara sa tržišta kripto valuta i pokrenula lančanu reakciju koja je gurnula druge digitalne kripto kompanije u bankrot. Investitori širom svijeta izgubili su svoje ušteđevine. Istragom je zaključeno da je Do Kvon lagao investitore i sumnjalo se da krije bogatstvo.
Do Kvon i njegov poslovni partner Han Čeng Džun (Haan Chang Joon) uhapšeni su 23. marta prošle godine na aerodromu u Podgorici kada su prilikom pasoške kontrole, na letu za Dubai, upotrijebili falsifikovane pasoše. Do Kvon je u Crnoj Gori osuđen na četiri mjeseca zatvora – dok su SAD i Južna Koreja počele da insistiraju na njegovom izručenju. Nakon puštanja iz zatvora u Spužu 23. marta, policajci su Do Kvona sproveli kod inspektora za strance, a potom, nakon petosatnog saslušanja, odveli u Prihvatilište za strance. U tom objektu on će boraviti do donošenja novog rješenja o izručenju.
Apelacioni sud je, kako je objašnjeno, po službenoj dužnosti ispitivao navedeno rješenje u stavu drugom izreke, kojim je odbijeno izručenje Do Kvona u skraćenom postupku po molbi SAD-a, kako je to predviđeno članom 19 stav 2 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, zbog čega su spisi predmeta i dostavljeni ovom sudu od Višeg suda u Podgorici.
„Po ocjeni Apelacionog suda pravilno je prvostepeni sud utvrdio ispunjenost zakonskih uslova za izručenje po obje molbe shodno odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i da je zamolnica Republike Koreje ranije prispjela u odnosu na zamolnicu SAD-a, pa je pravilnom ocjenom ovog i drugih kriterijuma iz člana 26 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, koji se primjenjuje u slučaju kada izručenje istog lica traži više država, dao prednost molbi Republike Koreje, a posljedično je odbio molbu za izručenje SAD-a. Za svoju odluku je dao jasne i dovoljne razloge koje je prihvatio i drugostepeni sud“, obrazložio je Apelacioni sud.
Kompanija kripto tajkuna Do Kvona Terraform Labs, odgovorna za kolaps TerraUSD digitalnih tokena vrijednih 40 milijardi dolara u 2022. godini, pristala je početkom juna da plati 4,47 milijardi dolara u sudskom poravnanju sa Američkom komisijom za hartije od vrijednosti (SEC).
Operatera propalog stejblkoina (stablecoin) i njegovog izvršnog direktora, Do Kvona, koji se nalazi u Crnoj Gori, porota u Njujorku proglasila je odgovornim u aprilu u građanskoj parnici koju je pokrenuo SEC, koji ih je optužio za organizovanje prevare sa kriptovalutama koja je dovela do milijardi dolara gubitaka.
Građanski sudski proces protiv Do Kvona i njegove kompanije počelo je 25. marta pred sudom na Menhetnu, skoro dvije godine nakon što je njegov stejblkoin (kriptovaluta čija je vrijednost vezana za drugu imovinu poput američkog dolara) naglo izgubio vrijednost i izbrisao 40 milijardi dolara koje su uložili investitori.