Kristof Šon: Interesovanje investitora za Addiko banku potvrda njenog uspješnog poslovanja
Značajan rast interesovanja investitora za Addiko banku je potvrda i priznanje dosadašnjeg uspješnog poslovanja i rasta koji ostvaruje na svim tržištima, kazao je predsjednika Upravnog odbora Addiko banke Podgorica, Kristof Šon (Christoph Schoen).
On je u intervjuu za Forbes Crna Gora rekao da promjene u strukturi akcionara u javnoj kompaniji (izlistanoj na berzi) kao što je Addiko nisu nešto neuobičajeno i uvijek postoji mogućnost pojavljivanja novih akcionara. Za preuzimanje austrijske Addiko banke zainteresovani su slovenačka NLB i Agri Europe Cyprus Limited, u vlasništvu srpskog biznismena Miodraga Kostića.
Šon je rekao da je Addiko trenutno jedina specijalizovana banka na crnogorskom tržištu i smatra da je ovo tržište malo za 11 univerzalnih banaka. „Stoga, cijenim da treba doći ili do šire specijalizacije banaka ili do njihove dalje konsolidacije“, kazao je.
Govoreći o ambijentu za strane investitore, rekao je da je u Crnoj Gori u pojedinim segmentima ekonomskih sloboda napravljen značajan napredak posljednjih decenija, ali najmanje u pravosuđu i da je „vladavina prava“ prepoznata kao najizazovniji preduslov za razvoj poslovnih aktivnosti.
Proslavljate osmu godišnjicu Addiko banke, na šta ste najviše ponosni?
Od početka poslovanja kao Addiko u 2016. godini, banka se uveliko promijenila i iskoračila iz tradicionalnih okvira, tako da se možemo pohvaliti modernom organizacijom, atipičnim pristupom bankarstvu i uvođenjem inovacija koje su promijenile tradicionalne bankarske procese. Banka sada staje klijentima na dlan, jer sve što im je potrebno mogu da završe kroz jednu aplikaciju na mobilnom telefonu iz udobnosti svog doma ili u pokretu. Slavimo dinamičnih, izazovnih i uspješnih osam godina našeg puta ka cilju da postanemo specijalizovana banka fokusirana na potrošače i mala i srednja preduzeća, pružajući našim klijentima inovativno digitalno korisničko iskustvo. Naša snaga i samopouzdanje da ćemo uspjeti leže u činjenici da smo okupili i zajedno razvili tim koji je sposoban, pouzdan, agilan i koji dijeli iste vrijednosti i na to sam najviše ponosan, jer zahvaljujući njihovim naporima, entuzijazmu i lojalnosti Addiko je danas moderna, specijalizovana i digitalna banka.
Prošle godine banka je imala rekordan rezultat, kakvi su izgledi za ovu i rezultati za prvu polovinu tekuće godine?
Da, pošle godine je banka ostvarila rekordan rezultat od njenog osnivanja, 4,4 miliona eura, što predstavlja rast od 14,3% u odnosu na isti period prethodne godine. Naši ključni finansijski pokazatelji i pokazatelji rizika za prvu polovinu 2024. ponovo potvrđuju snažne operativne performanse banke, zasnovane na solidnoj i rastućoj bazi klijenata, kako u segmentu stanovništva tako i u segmentu malih i srednjih preduzeća.
Kako komentarišete aktivno interesovanje investitora za Addiko banku? Ako Addiko banku preuzme NLB, da li to znači spajanje sa NLB bankom?
Tokom proteklih nekoliko mjeseci smo vidjeli značajan porast interesovanja investitora za Addiko banku. Rekao bih da je potvrda i priznanje našeg dosadašnjeg uspješnog poslovanja, te rasta koji ostvarujemo na svim tržištima. Promjene u strukturi akcionara u javnoj kompaniji (izlistanoj na berzi) kao što je Addiko nisu nešto neuobičajeno i uvijek postoji mogućnost pojavljivanja novih akcionara. Tome su uveliko doprinijeli naši uspješni rezultati na kraju prethodne godine, kao i konzistentno dobri rezultati u posljednje tri godine. Mi nastavljamo da radimo na ispunjavanju naših ciljeva za poslovnu 2024. godinu, i ostvarenju našeg cilja da budemo najbolja specijalizovana banka za građane i mala i srednja preduzeća.
U slučaju promjene vlasništva budući razvoj banke zavisiće od strategije novog vlasnika i o tome kako će se on dalje ponašati prema pojedinim tržištima. Zato mislim da je prerano komentarisati ovu temu.
Kako ocjenjujete crnogorski bankarski sektor i šta je najveći izazov za banke? Da li je Crna Gora malo tržište za ovoliki broj banaka, očekujete li dalju konsolidaciju na tržištu?
Bankarski sektor u Crnoj Gori je dobro kapitalizovan i likvidan, što je od izuzetnog značaja ne samo za banke, nego i za cjelokupnu ekonomiju i građane. Banke su pokazale otpornost i snagu tokom prethodnih ekonomskih i političkih izazova te sačuvale povjerenje građana i privrede u vremenu krize. Pored toga što se pokazao održivim i stabilnim tokom veoma izazovnog perioda koji je za nama, pokazao se i kao jedan od glavnih pokretača promjena i inovacija i napravio velike digitalne iskorake. Za dalji razvoj potreban je pogodan ambijent u regulatorni okvir koji će podstaći digitalizaciju.
Addiko je trenutno jedina specijalizovana banka, a mislim da je ovo tržište malo za 11 univerzalnih banaka. Stoga, cijenim da treba doći ili do šire specijalizacije banaka ili do njihove dalje konsolidacije.
Digitalizacija i stalne inovacije su kurs svih finansijskih institucija, u kom pravcu se razvija Addiko banka?
Addiko grupa je prepoznala neophodnost digitalizacije još prije više godina i počela je intenzivno da radi na digitalizaciji i automatizaciji proizvoda i procesa. Zahvaljujući tome, danas Addiko keš kredit klijenti mogu da dobiju za svega nekoliko minuta i bez dolaska u banku, bez duge i komplikovane procedure koja nam je svima dugo bila asocijacija na zahtjev za kredit. Savremeni digitalni alati koje razvijamo omogućili su nam prelazak u sljedeću stratešku fazu – sad više ne očekujemo da nam klijenti s upitima dolaze u poslovnicu, on-line ili na bilo koji od naših prodajnih kanala – spremni smo svojom ponudom dočekivati klijente na onim mjestima i u onom trenutku kada se spremaju da novac potroše. Ambicija Addiko banke, kao specijalizovane banke, je da osigura najbolju ponudu za digitalno kreditiranje potrošača i malih i srednjih preduzeća.
Da li su klijenti bezbjedni i sigurni od narastajućih sajber napada?
Bankarski sektor je jedan od najvećih konzumenata i korisnika naprednih tehničkih sigurnosnih rješenja, jer nas na to obavezuje priroda posla kojim se bavimo i briga o korisnicima naših usluga. Istovremeno, regulatorni okvir je u stalnom razvoju kako bi se prilagodili promjenama u načinu poslovanja banaka koje idu ka digitalnoj transformaciji. Rapidne promjene u tehnologiji i poslovnom okruženju, sve veći broj sigurnosnih prijetnji kojima smo izloženi, utiču da je informaciona sigurnost od prioritetnog značaja za bankarski sektor. Za Addiko je informaciona sigurnost posebno važna jer nam je cilj da postanemo vodeća banka u digitalnom bankarstvu. Uz poštovanje svih regulatornih zahtjeva i standarda uspostavljamo procese, edukujemo i korisnike i zaposlene, implementiramo savremena tehnička rješenja s ciljem minimiziranja sigurnosnog rizika i povećanja nivoa sigurnosti kako bi našim klijentima pružili adekvatnu zaštitu.
Ove godine najavljen je pad kamatnih stopa od strane ECB. Kako bi taj proces trebalo da izgleda kod nas i kad ga možemo očekivati? Ima li Addiko banka u planu smanjenje kamatnih stopa?
Visoke stope inflacije tokom prethodne godine su uticale na monetarne vlasti da brzo i značajno podignu referentne kamatne stope. Tokom ove godine, stope inflacije su znatno manje ali, i pored najava, prvi kvartal je prošao bez smanjenja referentnih kamatnih stopa. Štaviše, svjedoci smo da se u posljednje vrijeme i same izjave evropskih i američkih monetarnih vlasti (ECB i FED) mijenjaju iz perioda u period, što samo po sebi govori o nezahvalnosti bilo kakvih prognoza o temi kamatnih stopa. Ipak, posljednji izvještaji idu u prilog tome da se inflacija približava ciljanim stopama u većini vodećih evropskih i svjetskih ekonomija, što bi posljedično trebalo dovesti i do pada kamatnih stopa. Pored inflacije, na kretanje kamatnih stopa mogu uticati i drugi faktori poput razvoja situacije na Bliskom istoku, u Ukrajini, kretanje cijene energenata i drugi.
Cjenovna politika banke se temelji na povezanim troškovima i profilu rizika svakog pojedinačnog klijenta. U zavisnosti od situacije na tržištu i konkurencije, Addiko banka će pratiti kretanja i u skladu sa tim definisati i cijene svojih proizvoda.
Kamatne stope na štednju su na vrlo niskom nivou. Očekujete li neke promjene u tom smislu u narednom periodu?
Kamatne stope na depozite građana se mogu posmatrati kroz nekoliko ključnih aspekata: makroekonomski faktori, monetarna politika, globalni tržišni trendovi, rizik zemlje, bankarska konkurencija itd. Ako uzmemo sve te faktore u obzir jasno je da postoje značajne razlike između zemalja u visini kamatnih stopa i da je teško predvidjeti kretanje kamatnih stopa za određenu zemlju. Pri tome, ne mislim da su stope na depozite u Crnoj Gori jako niske. Prema dostupnim podacima prosječna kamatna stopa na depozite građana u Crnoj Gori je na srednjem nivo u poređenju sa regionom. U svjetlu pomenutih trendova i kamatnih stopa, moram naglasiti da je Addiko banka trenutno ponudila jako atraktivnu kamatnu stopu na oročenu štednju u visini od 2,8% na godišnjem nivou, što je i znatno iznad prosjeka.
Kao predstavnik stranih investitora (prethodno predsjednik MFIC-a) kako vidite ambijent za strane investicije, koji su pomaci napravljeni, a gdje su i dalje barijere?
U ekonomskoj teoriji je dobro poznata uzročno-posljedična veza između kvaliteta institucionalnog okvira i stope ekonomskog rasta. Iako je u Crnoj Gori u pojedinim segmentima ekonomskih sloboda napravljen značajan napredak posljednjih decenija, potrebno je implementirati dalje reforme. Mora se konstatovati da je taj napredak u segmentima pravosuđa bio najmanji, da ne kažemo zanemarljiv. Kada govorimo o najizazovnijem preduslovu za razvoj poslovanja, možemo kazati da je „vladavina prava“ od svih naših članova prepoznata kao najizazovniji preduslov za razvoj poslovnih aktivnosti. Vjerujemo da je predvidljivo poslovno okruženje, koje podrazumijeva transparentnost administrativnih aktivnosti, od presudne važnosti. Nadalje, volio bih da vidim značajniji napredak u dijelu zakonodavstva koje prati razvoj i inovacije i koji bi trebao omogućiti da usluge koje su odavno standard u razvijenim zemljama budu dostupne i u Crnoj Gori, jer Crna Gora je zemlja bogatog potencijala i treba joj omogućiti da ih maksimalno razvije.
Koji je okvir vašeg održivog poslovanja?
U odnosima sa zaposlenima, klijentima i svim interesnim grupama u zajednici u kojoj poslujemo poštujemo principe društveno odgovornog poslovanja. Addiko je u 2022. godini razvio ESG strategiju (Environmental, social, and corporate governance/Zaštita životne sredine, društvena odgovornost i savjesno korporativno upravljanje) koja predstavlja dodatan korak i snažniji pristup ka primjeni prinicipa i standarda održivosti. Održivost životne sredine, društveno odgovorno ponašanje i etika korporativnog upravljanja uveliko postaju ključ bolje budućnosti svih nas, a implementacija ESG principa i uspostavljanje održivog poslovanja kompanija postaju imperativ. Mi u Addiku ozbiljno i posvećeno radimo na implementaciji ključnih faktora koji transparentno unapređuju mnoge segmente današnjeg okruženja i poslovanja, što vodi ka dugoročnoj reputaciji banke u finansijskom, ekološkom, socijalnom i etičkom pogledu.
Gdje vidite perspektivu za dalji razvoj bankarskog sektora?
Poslujemo u vremenu intenzivne transformacije i da bismo bili uspješni u onome što radimo, moramo biti proaktivni i prilagođavati svoje strategije i poslovne modele trendovima i izazovima koji su pred nama. Trendovi koji su već duže vrijeme prisutni u bankarstvu su digitalizacija poslova i procesa, te ukrupnjavanje banaka. Oba procesa dovode do smanjenja troškova, a digitalizacija donosi i bolju i jednostavniju uslugu za klijente. Godine pred nama su godine u kojima će investicije i napori biti izvjesno usmjereni ka energetskoj nezavisnosti i obnovljivim izvorima energije, te nastavku digitalizacije i robotizacije radnih procesa.