Mask odložio predstavljanje svog robotaksija
Ni dva mjeseca nakon predstavljanja Rimčevog robotaksija, u avgustu je trebalo da bude predstavljen i Teslin. Prema insajderskim informacijama, to predstavljanje odloženo je za oktobar. Primjer autonomnog taksija Waymo sugeriše da će objema kompanijama trebati još nekoliko godina da dođu do produkcije
Predstavljanje Teslinog robotaksija pomjereno je s avgusta na oktobar. Informacija je to koja još nije objavljena, ali Bloomberg tvrdi da su tako odlučili u kompaniji. Dizajnerskom timu rečeno je da prije prezentacije napravi izmjene na određenim djelovima automobila.
Američki Forbes navodi da Tesla zbog naprednog softverskih i hardverskih procesa hardversku platformu za automobil vjerovatno može proizvesti brže nego iti jedna druga automobilska kompanija.
Ono što još nemaju je softver za robotaksi koji nije ni blizu produkciji. U ovom trenutku imaju paket zvan “nadzirana potpuno samostalna vožnja”. Vožnja koju paket nudi (u Tesla automobilima) je trenutno puno više nadzirana nego je samostalna. Ideja je da jednog dana bude nadograđena potpuno autonomnom vožnjom, ali problem što je CEO Tesle Ilon Mask (Elon Musk) imao takvu retoriku da je javnost pomislila da je ona već dostupna.
Sličnosti Maska i Rimca
Upravo zbog toga, postavlja se pitanje je li ta retorika marketinška prevara. Pomenuti izraz “potpuno samostalna vožnja” sugerisao bi da vozači ne moraju obraćati pažnju na put.
Tu se mogu povući mnoge paralele između Maska i suosnivača Verna (Verne) Mate Rimca. Osim što obojica imaju kompanije koje razvijaju robotaksi, obojica imaju i problema s komunikacijom. Rimčevo predstavljanje prototipa hrvatskog robotaksija Vern najavljeno je mjesecima prije događaja na društvenim mrežama rečenicom “Bešte ljudi, ide robotaxi”.
“Bešte ljudi, ide auto” inače je poznati uzvik koji je pratio dolazak prvog automobila. Uz takvu najavu, bilo bi logično očekivati predstavljanje robotaksija koji se kreće, a ne dizajnerskog prototipa. Niti iz kasnijih pozivnica, pa čak ni samog predstavljanja nije bilo jasno da će se predstaviti samo dizajnerski prototip.
Ta slučajna ili namjerna nespretnost u komunikaciji rezultirala je time da je dobar dio javnosti na događaju očekivao da će se predstaviti gotov proizvod, a ne prototip fokusiran na eksterni i interni dizajn budućeg vozila.
Kako se Vern na prezentaciji nije uspio pokrenuti, umjesto na dobrom dizajnu, fokus hrvatskih medija i javnosti bio je na tome je li vozilo uopšte autonomno. Informacija da prototip nije autonoman, nego je trebalo kretati pomoću “daljinskog upravljača” zbog ranije netransparentnosti kod većine je percipirana kao prijevara. Verne se potom pokušao otvoriti javnosti kako bi popravio imidž, no za predstavljanje buduće fabrike na kraju su ipak izabrali saopštenje umjesto pozivanja novinara.
Waymu je od vožnje bez vozača do predstavljanja pilot usluge trebalo pet godina. Mogu li Tesla i Vern biti brži?
Prema američkom Forbesu, na Maskovom predstavljanju će takođe biti predstavljen samo prototip. Prema glasinama, i Teslin robotaksi bi trebalo da bude dvosjed kao i Rimčev. Nije nemoguće ni da je do odlaganja došlo jer su se na neke promjene odlučili nakon predstavljanja Rimčevog modela.
Dok u Tesli sami razvijaju autonomnu vožnju, u Rimcu za to planiraju koristiti rješenje izraelskog Mobileyea. U Vernu tvrde da će robotaksi biti gotov do 2026. godine, što je po mnogima prekratak rok.
Dobar pokazatelj vremena potrebnog za dalji razvoj dao je američki Forbes. Kompanija Waymo koja je robotaksi bez sigurnosnog vozača imala još 2019. godine, niti nakon pet godina još nije u produkciji. Doduše, došli su do faze predstavljanja pilot usluge u San Francisku. Ali, ni on još nije spreman za poslovanje.
Ovo sugeriše da čak i kada Tesla dostigne nivo sigurnosti koju je Waymo dosegnuo 2019. godine, ima još najmanje pet godina da dođe do početka proizvodnje. Onaj ko se pojavljuje drugi, može ići brže od prvog, ali tu su još godine posla koje ga čekaju.
Bojan Bajgorić Šantić, Forbes Hrvatska