Smijenjeno više članova odbora Plantaža – rekordni prihodi, ali ipak zabilježen gubitak od pet miliona eura
Skupština akcionara Plantaža imenovala je danas novi sedmočlani Odbor direktora koji čine Nikola Tripković, Ivana Cvijović, Milan Drakić (Investiciono-razvojni fond), Darko Rašović, Boris Boričić (Fond PIO), Stevan Raičević (Zavod za zapošljavanje) i Nikola Perišić (Crnogorska komercijalna banka).
Time su, kako je Forbes Crna Gora ranije pisao, prije isteka mandata smijenjeni dosadašnji članovi borda direktora državne kompanije iz IRF-a i Zavoda za zapošljavanje, kao i dosadašnji predsjednik borda Nebojša Vuksanović, koje je Vlada izabrala u aprilu 2021. na četiri godine.
Dosadašnji Odbor direktora, kako je za Forbes magazin kazao Vuksanović prošle sedmice, završio je reprocjenu i povećao vrijednost imovine kompanije sa oko 75 na preko 400 miliona eura, kompanija bilježi godišnji rast prihoda od preko 20%, a posebno su ponosni na značajan rast prihoda iz ugostiteljstva. Upravo kako bi zaštitili imovinu kompanije ovo rukovodstvo u prethodne tri godine procesuiralo je nekoliko štetnih odluka bivšeg menadžmenta, a na njihov pravosudni epilog još se čeka.
Skupština akcionara Plantaža juče je usvojila finansijski i izvještaj o poslovanju za prošlu godinu i izvještaj revizora.
„Akcionarima je prezentovan i novi strateški dokument Strategija razvoja kompanije do 2030. godine, koji ima za cilj sveobuhvatnu transformaciju kompanije, koja će obezbijediti njen dugoročan i održiv rast”, navodi se u saopštenju.
Kompanija je, kako je saopšteno, u prošloj godini ostvarila ukupne prihode od preko 32,6 miliona eura, što je 4,5 miliona više od prihoda ostvarenih u 2022, što predstavlja značajan rast od 16 odsto.
Prihodi od prodaje proizvoda i usluga u prethodnoj godini bilježe rast od 18 odsto.
„Na svim tržištima, ukupno posmatrano, prihodi ostvareni od prodaje flaširanih proizvoda veći su 15 odsto u odnosu na 2022. Najviše prihoda od prodaje flaširanih proizvoda u prošloj godini generisalo je tržište Crne Gore, dok je značajan rast ostvaren i na ostalim ino tržištima”, dodaje se u saopštenju.
Kako su naveli, prihod od ugostiteljstva u prošloj godini bio je višestruko veći u odnosu na prethodne godine, postavši rekordan, što je doprinijelo 64 odsto boljem rezultatu u prošloj godini u odnosu na prethodnu.
Kompanija je, iz sopstvenih izvora, opredijelila 1,6 miliona eura za nabavku opreme i poljoprivredne mehanizacije, kao i podizanje novih i krčenje starih zasada, što je više nego duplo veći nivo investicija u odnosu na 2022.
“Ukupni rashodi u prošloj godini bili su na nivou od 35,6 miliona eura i šest odsto su veći u odnosu na 2022, kako je poslovnim planom i predviđeno, uzimajući u obzir makro i mikro ekonomske faktore. U strukturi troškova najveći rast bilježe troškovi nabavke repromaterijala i energije, koji su za preko 2,5 miliona eura veći u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj iznos troškova je previđen i očekivan, s obzirom na rast nabavnih cijena flaša i zaštitnih sredstava”, dodaje se u saopštenju.
Troškovi bruto zarada u prošloj godini su osam odsto veći u odnosu na 2022, prvenstveno kao rezultat dogovora rukovodstva kompanije sa Sindikatom, kako bi se, kako je navedeno, postepeno vratili na obračune iz vremena prije uvođenja restriktivnih mjera štednje i na taj način amortizovali značajne inflatorne udare u prethodnom periodu, ali i rasta troškova prevoza i ishrane radnika tokom prošle godine.
U poređenju sa troškovima iz 2019. godine, oni su oko tri miliona eura manji u prošloj godini.
„U prethodnoj godini evidentno je i značajno smanjenje obaveza prema dobavljačima u iznosu od milion eura i kreditnim institucijama od dva miliona eura, što predstavlja značajan faktor koji pozitivno utiče na finansijsku stabilnost i operativnu efikasnost kompanije”, precizira se u saopštenju.
U kumulativnom, obaveze na 31. decembar prošle godine, uz izuzete odložene poreske obaveze, su manje za 2,7 miliona u odnosu na ukupne obaveze na isti dan 2022.
„U prethodnoj godini ostvaren je nagativan poslovni rezultat u iznosu od pet miliona eura…Na ovakav rezultat značajno je uticalo, između ostalog, smanjenje vrijednosti zaliha od – 2,1 milion eura, uslovljene najviše manjom proizvodnjom iz prethodnih berbi uz veću realizaciju flaširanih proizvoda na tržištu, kao i povećanjem troškova materijala i energije za preko 2,5 miliona eura u odnosu na prethodnu godinu”, kazali su iz Plantaža.
Ako se uzme u obzir da je za 2021. godinu poslovni rezultat bio negativan u iznosu od 20 miliona eura, postignuti rezultati, kako su naveli, ukazuju na jasnu posvećenost i angažovanje uprave u postizanju finasijske stabilnosti i poboljšanja performansi poslovanja.
“Ostvareni rezultati, kao i brojne inicijative koje su preduzete u prethodnom periodu, doveli su do značajnih pozitivnih efekata po kompaniju i predstavljaju dobar osnov i temelj budućeg razvoja. Ove tvrdnje najbolje potkrepljuje i pokazatelj uspješnosti poslovanja gdje je, nakon četiri godine, zabilježen pozitivan EBITDA rezultat u iznosu od preko 800 hiljada eura”, navodi se u saopštenju.