Najveći fanovi okreću leđa Ilonu Masku: Tvrde da ga više nije briga za Teslu
Godinama je investitor u Teslu Ross Gerber bio najveći obožavatelj Ilona Maska (Elon Musk). Kada se prije nekoliko godina na Twitteru Mask rugao američkoj Komisiji za hartije od vrijednosti i berzu, Gerber ga je zamolio da njih dvojica o tome razgovaraju privatno jer inače “samo pomaže neprijatelju”. Kada je odbor Tesle 2018. godine zatražio od dioničara da Maska nagrade dionicama potencijalne vrijednosti od nekoliko desetina milijardi dolara, Gerber je predlog podržao jer “su svi dioničari do kraja uz Ilona.”
Ipak, nakon godine u kojoj je Mask iznosio sve kontroverznije komentare i postao opsjednut novijim poduhvatima poput X-a (nekadašnjeg Twittera) i svog startapa za vještačku inteligenciju xAI, Gerberu je prekipjelo. Izvršni direktor kalifornijske kompanje za upravljanje imovinom Gerber Kawasaki odjednom je postao oštar i glasan kritičar preduzetnika kojemu se dugo divio. A dok se čeka glasanje dioničara o vraćanju paketa isplate za izvršnog direktora Tesle, vrijednog oko 50 milijardi dolara, Gerber će glasati protiv. To je prvi put da se ovako javno usprotivio jednoj od preporuka odbora kompanije.
“Kada sam 2018. godine glasao za paket, to sam temeljio na informacijama koje sam imao u to vrijeme i činjenici da je Ilon u Tesli radio cijelo vrijeme,” kaže Gerber za Forbes. “Sada sam protiv zbog novih faktora, a najvažniji je taj da on više ne radi u Tesli. On radi za xAI i za X. Tesla mu nije prioritet.”
Gerber nije jedini obožavatelj Tesle koji je Masku, nakon godina odanosti, okrenuo leđa. Lio Koguan (Leo Koguan) iz Singapura nekad je Maska opisivao kao “jedinu osobu u svijetu kojoj zaista vjeruje”, a tvrdi da je najveći maloprodajni dioničar kompanije. I on je glasao protiv predloga odbora da Masku vrati nagradu koja mu je oduzeta odlukom suda u Delaeru u januaru. “Otkrio sam da Tesla ima jednog dioničara, odbor u kojemu je samo jedna osoba i jednog izvršnog direktora koji je tiranin,” kaže Koguan za Forbes. “Prioritet bi mu trebalo da bude da radi svoj posao izvršnog direktora Tesle.”
Mask je u nekoliko navrata odbacio optužbe da se ne fokusira dovoljno na Teslu, iako je broj kompanija koje vodi porastao: sada su među njima SpaceX, Boring Co, Neuralink, X i xAI. “Radim svaki dan. Rijetko uzmem slobodnu nedjelju,” rekao je nedavno tokom poziva o zaradi. “Vodim računa o tome da je Tesla vrlo uspješna kompanija. Ona jeste uspješna i biće takva i u budućnosti.”
Nešto staromodniji institucionalni investitori takođe su se preplašili Maskovih eskapada i glasali protiv predloga o kompenzaciji. Oni uključuju 1,7 biliona dolara vrijedan norveški državni fond, Amalgamated Bank, kalifornijski sistem za upravljanje penzija državnih službenika (CalPERS), kao i savjetničke kompanije Institutional Shareholder Services i Glass Lewis.
Uz isplatu milijarderu, godišnji sastanak dioničara koji će se održati 13. juna takođe će glasati o Maskovim planovima da Teslu prebaci iz Delavera u Teksas u želji da izvuče korist od nešto opuštenijeg pristupa te savezne države regulaciji biznisa, kao i novim uslovima za njemu bliske osobe u odboru – njegovog brata Kimbala i Džejmsa Mardoka (Jamesa Murdoch).
Mask i optimistični analitičari poput Dena Ajvsa (Dan Ives) iz Vedbuša (Wedbush) i Adama Džonasa (Adam Jonas) iz Morgan Stenlija (Morgan Stanley) očekuju da će glasanje o kompenzaciji na kraju ići u njegovu korist, a to temelje na anketiranju dioničara. “Oko 90 posto dioničara koji su dosad glasali, glasali su za,” tvitovao je Mask 8. juna. “Javno mišljenje je bezrezervna podrška.”
Gerber nije baš toliko siguran. Mask, koji je vlasnik 13 posto kompanije, “ne može glasati o dionicama, i ako izuzmete to iz jednačine sve se svodi na institucionalne dioničare kojima se savjetuje da glasaju protiv,” kaže on. “Trenutno mislim da glasanje može otići i u jednu i u drugu stranu.”
Ideja da ishod glasanja nije riješena stvar znači da Maska čeka neka vrsta obračuna. Mask je pao u očima javnosti: nekad je glasio za serijskog preduzetnika i vizionara čiste tehnologije, a sada ga sve više smatraju svadljivim, nestabilnim milijarderom kojega uopšte nije briga što vrijeđa trenutne i potencijalne kupce Tesle, regulatore, čak i predsjednike, koji više vremena provodi na X-u nego u osmišljavanju strategije sa svojim inženjerima. Rezultat su kontroverzne objave na društvenim mrežama i skupe poslovne greške poput nezgrapnog Teslinog Sajbertraka (Cybertruck). Ništa od toga ne pomaže brendu kompanije, a konkurencija na tržištu električnih vozila postaje sve žešća.
Dionice kompanije pale su u utorak 1,8 posto na 170,66 dolara, a ove godine su pale gotovo 30 posto.
Nejasna budućnost
Godinu za godinom, glasanje o predlozima dioničara na godišnjim sastancima kompanije bili su stvar protokola: inicijative koje je odbor predložio bile su odobravane, a one kojima se protivio – poput transparentnijeg pristupa problemu dječjeg rada, diskriminacije i uticaja na okolinu – bivale su odbačene. Ipak, glasanje o isplati dogodiće se u trenutku kada budućnost vodeće kompanije za električne automobile ne izgleda onako sigurno kako je djelovala prije samo godinu, ali i kada rastu zabrinutosti oko Maskovog fokusa i poslovnih procjena.
Poslovanje Tesle u Kini, koje je od 2020. donosilo stabilan profit, polako pada, a kompanija je u aprilu objavila katastrofalne rezultate za prvo tromjesečje: neto dobit pala je 55 posto, a pad prodaje premašio je očekivanja. Nedugo nakon toga Mask je šokirao tržišta vijestima da je bez ikakvog objašnjenja otpustio većinu članova Teslinog tima za superpunjače koji je donosio ogromne prihode budući da je sve više proizvođača automobila kompaniji plaćalo za pristup širokoj mreži punjača za električne automobile. Mnogi od otpuštenih članova tima kasnije su ipak ponovno dobili svoje poslove, izvještavali su mediji, ali kompanija se suočila s pravom lavinom odlazaka ključnih lidera: viši potpredsjednik Dru Baglino (Drew Baglino), šef za javnu politiku i razvoj poslovanja Roan Patel (Rohan Patel) i šefica tima za superpunjače Rebeka Tinući (Rebecca Tinucci) otišli su iz Tesle.
Mask je takođe prestao govoriti o nekim ciljevima koji su mu ranije bili vrlo važni. Tokom razgovora o zaradi u aprilu, nije pomenuo svoj cilj da Tesla u svijetu do kraja decenije proda 20 miliona električnih vozila i nije dao nikakve detalje o jeftinijim električnim modelima koje tržište čeka otkad ih je prvi put obećao sada već davne 2006. godine. To je ključan problem, budući da su upravo jeftiniji modeli ključ za odbacivanje sve snaženije konkurencije poput kineskog BYD-a koji već sad prodaje mnogo jeftinije modele od Teslinog sedana Model 3 ili automobila Model Y.
Umjesto toga, Mask je Teslu počeo promovisati kao AI kompaniju i govorio o dramatičnim planovima za robotaksije i humanoidne robote. Nijedno od toga vrlo vjerovatno neće još godinama početi donositi ozbiljne prihode, čak i pod pretpostavkom da ih kompanija može pretvoriti u komercijalnu stvarnost. Njegovo čvrsto prihvatanje vještačke inteligencije – xAI upravo je prikupio 6 milijardi dolara investicija – još jedna je promjena smjera, budući da je godinama iznosio kataklizmična upozorenja o rastu vještačke inteligencije.
Nakon kupovine Twittera, Maskov udio u Tesli značajno je pao, budući da je preduzetnik prodao dionice u vrijednosti nekoliko desetina milijardi dolara kako bi finansirao kupovinu društvene platforme. Ranije ove godine počeo je tvrditi da zaslužuje veći udio vlasništva u kompaniji jer ga brine da bi Teslu mogli preuzeti “sumnjivi” interesi. “Nije mi ugodna ideja da od Tesle stvorim lidera u AI industriji i robotici, a da nemam 25 posto glasačke kontrole,” napisao je on na X-u.
Ti “sumnjivi” interesi, čini se, uključuju i neke od njegovih nekadašnjih velikih obožavatelja koji sada ovakve izjave vide kao dokaz da Masku Tesla više nije prioritet i da ima “sukobe interesa,” kaže Koguan za Forbes. Na primjer, CNBC je nedavno izvijestio da je Musk zatražio od Nvidije da isporuku izuzetno traženih AI čipova H100 preusmjeri iz Tesle u xAI i X.
“On je javno išao u iznuđivanje za 25 posto Tesle,” kaže Koguan. Dioničari koji će glasati za njegovu kompenzaciju “doniraće još dionica u njegov već ionako nezamislivo dubok džep.”
Predsjednica odbora Robin Denholm (Robyn Denholm) radi na osiguravanju podrške investitora za Maskov kompenzacijski paket, tvrdeći da će povećanje njegovog udjela pomoći da on ostane motivisan i prioritizira kompaniju. “Ratifikacija paketa isplate zbilja je pitanje poštenja, poštenja prema našem direktoru,” rekla je ona za CNBC prošle sedmice.
Njen argument zvuči uvjerljivo investitorima, uključujući milijardera Rona Barona, koji su prošle sedmice rekli da podržavaju plan. “Bez njegove uporne ambicije i beskompromisnih standarda Tesle ne bi ni bilo,” rekao je on u otvorenom pismu.
Sigurno postoje dokazi da je Maskova ambicija doprinijela uspjehu kompanije, ali njegovo sve kontroverznije ponašanje takođe joj i šteti. Imidž kompanije dramatično je pao u nedavnoj anketi najpoznatijih američkih kompanija. Tesla je u anketi pala na 63. mjesto, a 2021. godine bila je na visokom osmom. Gerber misli da bi stvari mogle postati samo još gore.
“Poslovanje kompanije užasno je loše otkad je on kupio Twitter,” kaže Gerber. “Čini se da svi oko Ilona okreću glavu od činjenice da je to uticalo na prodaju i da su njegova rasistička, antisemitska uvjerenja loša za brend.”
“Djeluje kao da svi tamo žive u nekoj bajci da će sve na kraju biti u redu jer će čarobnjak doći i izmisliti neke robote koji će spasiti Teslu,” zaključuje.
Alan Ohnsman, Forbes
‘Elon Doesn’t Care About Tesla Anymore’: Musk’s Biggest Fans Are Turning On Him
(Prevela: Nataša Belančić)