Republika Srpska odbija da plati obeštećenje Slovencima: Kamate rastu 10 hiljada eura dnevno

featured image

8. jun 2024. 12:29

Slovenačka kompanija Viadukt je nakon arbitražne presude najavila prisilnu naplatu 46 miliona eura odštete, jer vlasti u BiH ni mjesec nakon odluke nisu pokazale namjeru za isplatu duga, izvještava slovenačka agencija, STA. Dug u međuvremenu zbog visokih kamata raste za gotovo 10 hiljada eura dnevno.

Entitet BiH Republika Srpska mora Viaduktu isplatiti 46 miliona eura odštete zbog jednostranog raskida ugovora za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas.

Pravni zastupnici Viadukta, advokatska kancelarija Baroš, su za Capital.ba objasnili da su se od odluke u maju tri puta obratili Vijeću ministara BiH, s obzirom na to da je tužena strana bila BiH, koja je spor takođe izgubila. Na to su pitanje upozorili i Državno tužilaštvo BiH i Ministarstvo finansija BiH.

Državne vlasti sada prema navodima advokata Viadukta prebacuju isplatu odštete na vladu Republike Srpske, s kojom su potpisali sporazum o poravnanju tog duga. Sporazum su vlada entiteta i države potpisale godinu nakon početka arbitraže, prema kojem se Republika Srpska obvezala platiti sve troškove arbitražnog postupka.

Foto: Wikipedia

Obaveza plaćanja ne može se izbjeći

U advokatskoj kancelariji Baroš naglašavaju da sporazum nikako ne utiče na tužbeni zahtjev i obvezu koju BiH mora platiti na temelju arbitražne odluke.

“Putem podneska koji smo 23. maja poslali nadležnim organima BiH, ostavili smo rok od 15 dana za djelovanje, s ponudom da u navedenom roku definišemo sva pitanja u vezi s izvršenjem presude. Rok ističe 7. juna, ali kako se čini, djelovanje nadležnih organa potpuno će izostati jer nas u vezi s ovim pitanjem još niko nije kontaktirao,” objasnili su za Capital.ba.

Dodali su da će nakon tog roka priznavanje presude zahtijevati sudskim putem, a zatim i kroz prisilnu naplatu. Pri tome su upozorili da je dug zbog kamata samo od početka maja do danas narastao za oko 250.000 eura.

Vlada entiteta RS je 2004. godine s HES Vrbas, čiji je većinski vlasnik slovenski Viadukt, potpisala koncesijski ugovor vrijedan 165 miliona eura za izgradnju dvije hidroelektrane. Kako projekt nije bio realizovan ni nakon deset godina, ugovor je raskinut u septembru 2015.

HES Vrbas je u oktobru 2015. podnio odštetni zahtjev vladi Republike Srpske zbog raskida ugovora. Budući da je vlada zahtjev odbila, Viadukt kao većinski vlasnik HES Vrbas podnio je 2016. godine zahtjev za arbitražu u Vašingtonu.

BiH je 2022. izgubila arbitražni spor pred arbitražnim sudom u Vašingtonu. Vlada RS zatim je podnijela zahtjev za poništenje te odluke i dala bezuslovnu garanciju da će dug biti plaćen ako odluka ne bude poništena. Arbitražni sud u Londonu je početkom maja odbio njihov zahtjev za poništenje.