Primjeri ekoloških inovacija i održivosti: Biznis i ekologija mogu da idu ruku pod ruku
Crna Gora je prije 33 godine proglašena za ekološku državu. Koliko smo za tri decenije postali zelena destinacija je više nego upitno. Država, ali svaki pojedinac, mogao je i morao i više da uradi. Da takvih primjera ipak ima, pokazuju tri priče koje donosimo u Forbes magazinu. Ono što je ključno, je poruka da biznis i ekologija mogu da idu ruku pod ruku.
Prva u nizu je priča o kompaniji Hemplisiti (Hemplicity) koja se bavi proizvodnjom i preradom konoplje. Kompanija ima liniju proizvoda Kanatera (Cannaterra), koja uključuje čajeve, ulja i proteine od konoplje. Konoplju koriste i u građevinarstvu. A sve veće korišćenje konoplje moglo bi značajno da smanji i sječu šuma.
Kanatera proizvodi su dobijeni uz puno truda, u kontrolisanim uslovima na organskom zemljištu, bez upotrebe bilo kakvih vještačkih đubriva, upakovani u posebno dizajnirane ambalaže u koje je uloženo mnogo energije i kreativnosti. Brending i čitava postavka biznisa je rađena u saradnji sa takođe malim brendovima iz različitih oblasti.
Predrag Milosavljević iz kompanije Hemplisiti kaže da su napravili prvu kuću od konoplje na Balkanu.
„Od konoplje može da se napravi građevinski materijal. I mi smo to iskoristili da bismo napravili jednu prvu i takvu ekološku kuću“, rekao je Milosavljević za Forbes magazin koji je proizvode predstavio u Inovacionoj i eko zoni ESG Adria Samita 2024 koji je održan u Tivtu krajem aprila.
Objašnjava da je konstrukcija u ovom slučaju betonska, ali inače može da se radi i da bude drvena konstrukcija, što je jako poželjno iz prostog razloga što je region podložan zemljotresima.
„Može se napraviti mnogo raznih proizvoda. Ranije, možda znamo iz istorije, kod nas su se pravili kanapi, tkanine, ali sada je došlo do toga da se od konoplje mogu napraviti desetine hiljada proizvoda. Mi smo između ostalog napravili, pod Kanatera brendom, protein, čaj, ulje i raznih drugih proizvode koji se koriste u ishrani“, naveo je Milosavljević.
Poručuje da je to potrebno Crnoj Gori, kao ekološkoj državi.
„Mislim da je to prioritet da stvarno pokrenemo proizvodnju papira, kod nas kao što je postojala proizvodnja papira u Crnoj Gori, i da se taj papir proizvodi ne od celuloze i sječe šuma, kojima trebalo bi da se hvalimo svuda u Evropi jer ih imamo, već i da koristimo taj materijal, odnosno konoplju da koristimo u te svrhe“, kazao je.
Jedan od vodećih svjetskih brendova na polju filtriranja vode prisutan i u Crnoj Gori
Brita je Njemački i jedan od vodećih svjetskih brendova na polju filtriranja vode za piće, sa tradicijom dugom više od 55 godina. Od nedavno ovaj sinonim za kvalitetnu vodu, bilo kada i bilo gdje, može se pronaći i u Crnoj Gori. Osnivač Hajnc Hankamer (Heinz Hankammer) patentirao je svoj prvi filter za vodu 1970. godine. Još tada njegova želja bila je da optimizira vodu za piće u učini je kvalitetnom, jeftinom i dostupnom za sve ljude.
Brita je vremenom postala i ostala sinonim za kvalitetnu vodu, bilo kada i bilo gdje. U to vrijeme proces filtriranja vode je bio potpuno vizionarski, a Hankover je koristio jonske izmjenjivače i aktivni ugalj kako bi smanjio prisustvo kamenca u vodi, kao i ostale negativne uticaje koji dovode do loših ukusa i mirisa vode.
Skoro deceniju proizvodi brenda Brita mogu se naći i u Crnoj Gori. Ekskluzivni zastupnik Brita filtera za vodu u Crnoj Gori, L-Dema, predstavio je u Inovacionoj i eko zoni ESG Adria Samita u Tivtu najnovije tehnologije filtracije vode, koje transformišu svakodnevnu upotrebu vode u domaćinstvima i profesionalnim ugostiteljskim objektima.
Sara Krgović iz kompanije L-Dema kazala je za Forbes magazin da je misija preduzeća patentiranje, puštanje na tržište inovativnih rješenja, koji će puštati u etar eko-održivu poruku i podići svijest svih koliko su važne inovacije.
„Ono čime se brend najviše bavi jeste optimizacija vode za piće za proizvode vezane za domaćinstvo. Tehnologija na kojoj se bazira optimizacija vode jeste tehnologija aktivnog ugljenika i jonsko- izmjenjivačke smole. Tu imamo više različitih proizvoda za potrebe domaćinstva, kao i proizvode za potrebe ugostiteljstva, gdje znamo koliko je važan standard u filtraciji i optimizaciji vode u industriji hrane“, navela je.
Boris Bajzek iz L-Deme kazao je da imaju i proizvode koji su namijenjeni za profesionalne mašine i za HoReCa (hoteli, restorani i kafići) industriju prije svega.
„To su odvojeni aparati sa strane. Tako da to su aparati koji služe za zaštitu konvektomata, kafe aparata i mašina za pranje posuđa“, rekao je i da postoji i aparati koji koriste vodu, a kojima je potrebna zaštita, tako da se Brita proizvodi mogu koristiti i za tu namjenu.
Kafa – sporo pečena, osunčana
U Tivtu je predstavljena i ekološki pečena kafa Rej end Džuls (Ray & Jules).
Svakodnevnim pečenjem kafe emituje se 15 miliona tona ugljen dioksida širom svijeta. To je i bio motiv da Rej end Džuls krene u stvaranje humanog lanca proizvodnje kafe, procesu pečenja, nezavisnom od fosilnih goriva.
Ako ste simpatizeri dobrog društva i ljubitelji kafe, opsjednuti primjenjivom tehnologijom, onda je za vas pravi izazov – kafa, sporo pečena, osunčana i sve to bez upotrebe fosilnih goriva.
Blizu poznatog studentskog grada Leuven u Belgiji, nalazi se Rej end Džuls ekološki pečena kafa, koja se dobija metodom sporog pečenja zrna na niskim temperaturama, oslanjajući se 100% na solarnu energiju. Nije u pitanju bilo kakav proizvod, već priča o svjetskom pioniru sporog pečenja u kombinaciji sa 100% solarnim pogonom. Svi proizvodi su fair trade ili organske sertifikacije i što je najvažnije, dostupni su na crnogorskom tržištu.