Rusija i Ukrajina se pripremaju za sljedeću fazu rata i moraju da mijenjaju strategije
Rat između Rusije i Ukrajine evoluirao je tokom proteklih 26 mjeseci, dok su obje vojske primjenjivale nove tehnologije, usvajale nove strategije i pokušavale da slome odlučnost svojih protivnika. Konflikt je počeo sa punom invazijom ruske vojske, koju je dočekao snažan ukrajinski odbrambeni odgovor koji je zaustavio. To je dovelo do iscrpljujuće borbene akcije duž južne i istočne Ukrajine, pri čemu je Rusija polako ostvarivala dobitke.
Prošlog ljeta, ukrajinska vojska pokrenula je kontraofanzivu, koja je postigla samo ograničen uspjeh protiv debelih ruskih prepreka. Kako konflikt ulazi u svoje treće ljeto borbi, očekuje se još jedno pomjeranje, pri čemu će Rusija obnoviti svoju ofanzivu, a Ukrajina prilagoditi svoju defanzivnu strategiju u skladu s tim.
Ruske snage trenutno su uključene u oblikovanje operacija, koje postavljaju osnovu za novu ofanzivu koja će vjerovatno dostići punu snagu početkom ljeta. Ove operacije oblikovanja uključuju veliki broj raketnih i dron udara na Ukrajinu, sa fokusom na energetske instalacije. Ciljevi ovih udara su dvostruki: da poljuljaju ukrajinski moral i da degradiraju rastuću odbrambenu industrijsku bazu Ukrajine. Bez električne energije, ukrajinska odbrambena industrija neće moći da razvija i uvodi kritičnu opremu za dronove i elektronsko ratovanje potrebnu njihovoj vojsci prije ovogodišnje ljetnje ofanzive.
Na terenu, Rusija ulaže napore da zauzme grad Časiv Jar u Donjeckoj oblasti. Ruski napredak u toj regiji ograničen je uspostavljanjem ukrajinskog odbrambenog pojasa povezanog s nekoliko „tvrđava gradova“. Ove gradove Ukrajinci su snažno utvrdili i bilo bi teško za ruske snage da ih zauzmu bez prethodno osvojenog Časiv Jara. Zauzimanje ovog grada omogućilo bi Rusima bazu za operacije kako bi napali Kostjantinivku, grad koji čini južni rub ukrajinskog odbrambenog pojasa.
Takođe bi došli na malu udaljenost od Družkivke, još jednog ključnog grada. Ruske snage bi potom mogle probiti južni dio ukrajinskog odbrambenog pojasa, omogućavajući im da zauzmu značajne teritorije u regionu. Ukrajinski komandant je dodatno naglasio važnost zadržavanja Časiv Jara, navodeći da Rusi pokušavaju da ga zauzmu prije 9. maja.
Dok se ovo dešava, Rusija takođe jača svoje snage, snabdijevajući jedinice na prvoj liniji osobljem i opremom. Dodatno, ruska odbrambena industrijska baza razvija novu municiju i opremu, brzo dopremajući ključne tehnologije u ruke svojih vojnika. Takođe su u toku napori za popravku oštećenih vozila, posebno onih koje su ciljali ukrajinski precizni udari dronovima, koji obično oštećuju, ali ne uništavaju vozila.
Za odbranu od ove ofanzive, Ukrajini je potrebna promjena u njihovim strategijama. Ukrajina, slično kao i Rusija, uglavnom je slijedila sovjetsku doktrinu, koja se veoma oslanja na artiljeriju. U ovoj doktrini, pješadija i oklopni elementi primarno su namijenjeni zaštiti artiljerijskih elemenata, koji su postavljeni na ključnim pozicijama. Artiljerija tada cilja svoje protivnike u koordinaciji sa dronovima, elektronskim ratovanjem i prednjim posmatračima; tako mogu naneti značajne štete i primorati neprijatelja da se povuče sa područja.
Međutim, s obzirom na to da Ukrajini nestaje municije za artiljeriju, moraće da promijeni i usvoji novu strategiju, možda koristeći taktike koje više odgovaraju američkoj vojnoj doktrini. Ovo pomjeranje naglašava defanzivne akcije koje zaustavljaju napredovanje neprijatelja, istovremeno održavajući sposobnost brze tranzicije na ofanzivu, što omogućava Ukrajini da probije rupe u razvučenim ruskim linijama. Takva ofanziva ne bi samo ciljala slabije djelove ruske ofanzive, već bi možda uključivala i ulazak na Krimsko poluostrvo. To bi pak omogućilo ukrajinskim snagama da opkole ruske snage, poremete ruski momentum i pomognu Ukrajini da povrati inicijativu na bojnom polju. Važno je napomenuti da se ove taktike manje oslanjaju na artiljeriju, a više na manevarske elemente poput oklopnih snaga i pješadije.
Ovo pomjeranje u ukrajinskoj strategiji vidi se u sadržaju nedavnih paketa pomoći Njemačke i Sjedinjenih Američkih Država. Iako su paketi uključivali municiju i druge predmete koji bi bili korisni za uspostavljanje defanzivne pozicije, takođe su sadržali predmete koji se uglavnom koriste za ofanzivne operacije. Konkretno, ovi paketi pomoći uključivali su značajnu opremu za razminiranje, uključujući daljinski upravljane sisteme za razminiranje, plugove za razminiranje i sredstva za uništavanje prepreka. Ovi predmeti bi omogućili Ukrajincima da prodru duboko u ruske linije.
Dok se rat nastavlja, obje strane nastoje da osiguraju taktičke prednosti koristeći svoje odgovarajuće snage. Ruske snage se ponose većom borbenom snagom i obilnom municijom, što im pruža značajnu vatrenu moć za obnovljenu ofanzivu. Nasuprot tome, ukrajinska vojska uspostavila je čvrste odbrambene linije koje će predstavljati izazov za ruske snage u napredovanju.
Međutim, s nedostatkom artiljerijskih granata, Ukrajina će morati da promeni svoju strategiju, istovremeno održavajući svoj defanzivni stav dok istovremeno kontrira kako bi probila ruske linije. Obje vojske će nastaviti da razvijaju svoje strategije kako bi odražavale dinamiku bojnog polja u kombinaciji sa stalno promjenljivom globalnom socio-političkom klimom.
Vikram Mittal, saradnik Forbesa
Russia And Ukraine Are Adapting For The Next Phase Of The War