Zlato ponovo ruši rekorde – zašto?
SAD će gotovo sigurno izbjeći recesiju. Američki berzanski indeksi na rekordnim su nivoima, a čak i riskantnije investicije poput bitkoina dostižu najviše cijene u istoriji. Ipak, najstarija investicija u svijetu, zlato, koje se često smatra osiguranjem protiv gubitaka, nastavlja dobijati na vrijednosti.
Cijena zlata u ponedjeljak je dostigla rekordnu cijenu od oko 2.223 dolara po unci, produživši tako rast od početka godine na osam odsto, a u posljednjih 12 mjeseci na nevjerovatnih 13 odsto.
Zlatna groznica možda iznenađuje američke investitore, budući da se rekordni rast vrijednosti plemenitog metala ne poklapa s događajima koji su ranije izazivali rast zlata poput finansijske krize s kraja 2000-ih ili pandemije koronavirusa.
Ključni faktor je taj što situacija izgleda manje bajno na tržištima izvan Amerike: procjenjuje se da će ekonomija SAD-a ove godine rasti 2,1 posto, što je daleko više od projekcija ispod 1 posto za druge razvijene zemlje poput Japana, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva. Dionice na velikim svjetskim berzama postigle su slabije rezultate nego na onim američkim: hongkongški indeks Hang Seng izgubio je 16 posto protekle godine, a britanski FTSE rastao je osam posto.
“Zapadni investitor nije odgovoran za rast cijena zlata“, kaže izvršni direktor Metals Dailyja, Ross Norman, koji rast pripisuje “fantastičnoj” potražnji kineskih investitora koji žele da se osiguraju od potencijalne ekonomske nestabilnosti druge najveće ekonomije u svijetu, u kojem trenutno traje kriza komercijalnih nekretnina.
Centralne banke širom svijeta kupuju zlato na najvišim nivoima u posljednjih pet decenija, a to – uz mogućnost da republikanski kandidat za američkog predsjednika, Donald Tramp (Donald Trump), pogorša tenzije između SAD-a u Kine – razlog je za snažno investiranje u zlato u budućnosti, rekla je Solita Marcelli, glavna direktorica za investicije UBS Global Wealth Managementa.
Investitori drže 3,3 biliona dolara u zlatu, kaže strateg JPMorgan Chasea, Nikolaos Panigirtzohlou. To je oko 1,4 posto vrijednosti svih globalnih investicija. Prema podacima UBS-a, oko polovine svih pošiljki zlata u januaru išlo je za Hong Kong i kontinentalnu Kinu.
Derek Saul, Forbes
Gold Hits Another High – Despite A Strong Stock Market And Economy. Here’s Why
(Prevela: Nataša Belančić)