Sprema se izgradnja novog bloka nuklearke Krško
Nakon što je predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede (HEP) Vice Oršulić iznenadio i domaću i slovenačku javnost nedavnom izjavom na konferenciji u Zagrebu da HEP razmišlja o učešću u izgradnji novog bloka nuklearke u Krškom, te najavio i sastanak o tome, na upit Forbesa Hrvatska iz te su kompanije potvrdili da su spremni razgovarati o mogućnostima i modalitetima saradnje na tom projektu. Ali, nisu precizirali šta konkretno smjeraju niti kolika je investicija u pitanju.
„HEP podržava izgradnju Nuklearne elektrane Krško 2 i spremni smo sa slovenačkim partnerima razgovarati o mogućnostima i modalitetima saradnje na tom projektu“, odgovorili su u srijedu na upit Forbes Hrvatska iz HEP-a, izostavivši pritom bilo kakve dodatne informacije i pojašnjenja što je konkretno sada tema sastanaka dviju strana i o kolikoj se potencijalnoj investiciji radi.
U šturom odgovoru su samo naveli da “nuklearne elektrane predstavljaju siguran i ekonomičan izvor električne energije bez emisija CO2“ te podsjetili da postojeća NE Krško godišnje pokriva oko 20 posto potreba Slovenije i oko 16 posto potreba Hrvatske za električnom energijom.
Dogovor će biti na nivou država
HEP smo kontaktirali nakon što je predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić na nedavnoj energetskoj konferenciji u Zagrebu izjavio da HEP razmišlja o sudjelovanju u izgradnji novog bloka Nuklearne elektrane Krško te najavio predstojeći sastanak o saradnji „s kolegama iz NE Krško”. Na istoj konferenciji je Saša Medaković, član Uprave NE Krško potvrdio da se između Hrvatske i Slovenije vode razgovori o izgradnji novog bloka elektrane, prema izvještaju Poslovnog dnevnika.
Sve to izazvalo je poprilično iznenađenje u hrvatskoj javnosti, ali i Sloveniji. Prema dobro upućenim nezvaničnim izvorima iz Hrvatske, sastanci sa slovenačkom stranom su tehničke prirode kako bi se provjerila fizibilnost i mogućnost saradnje, a svakako u ovoj fazi nije bilo predviđeno da se s time ide u javnost. Dogovor o razvoju nuklearnog postrojenja je, ističe naš izvor, međunarodno političko i diplomatsko pitanje koje se rješava na državnom, odnosno premijerskom nivou, a ne samih energetskih kompanija.
Čini se, dakle, da se Oršulić istrčao. S državnog nivoa o tome da bi Hrvatska zaista učestvovala u gradnji nove nuklearke nema javno dostupnih zvaničnih informacija.
Gen energija: Sastanak bio, ali ne o suinvestiranju
Iz Gen energije, slovenačke kompanije zadužene za projekt nove nuklearne elektrane (NEK2), su u međuvremenu potvrdili da je sastanak s HEP-om koji je Oršulić najavio i održan, ali da na njemu nije bilo riječi o suinvestiranju u novu nuklearnu elektranu u Krškom, kako je objavio RTV Slovenije i prenio portal Energetika-Net. Iz Gen energije su takođe poručili da vide interes stranih i domaćih aktera, osim Hrvatske ili državne energetske kompanije HEP.
“Ovi razgovori su isključivo informativnog karaktera. Odabir potencijalnog suinvestitora takođe nije isključivo u nadležnosti Gena, tako da je trenutno prerano o tome raspravljati”, napisali su.
Apel Greenpeacea Milanoviću i Plenkoviću
Uzbunio se zbog svega javno zasad tek Greenpeace koji je poslao apel predsjedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću i premijeru Andreju Plenkoviću u kojem, kako je izvijestila Hina, izražava zabrinutost „otvorenom podrškom i najavom interesa Hrvatske za ulaganje u projekt nuklearne elektrane Krško 2 u Sloveniji“. Navode da je na pomenutoj konferenciji u Zagrebu hrvatski ministar ekonomije i održivog razvoja Damir Habijan otvoreno podržao nuklearnu energiju kao opciju u zelenoj tranziciji u Hrvatskoj. U svojem je izlaganju, navodi se, nuklearnu energiju podveo pod obnovljive izvore energije, što u Greenpeaceu smatraju da nije i nikako ne može biti tačno.
Takođe su se referisali i na Oršulićeve izjave o tome da se vode razgovori sa slovenačkom stranom o gradnji NEK2. Naveli su, među ostalim, da je izgradnja nove nukelarke „skupa avantura koju su slovenački mediji trenutno procijenili na 10 milijardi eura”.
Konačna odluka do 2028. godine
Što se same Slovenije tiče, cilj je da se konačna investiciona odluka o projektu nove nuklearke u Krškom donese najkasnije do 2028. godine, kako piše u obavještenje od kraja januara ove godine objavljenog na internet stranici Gen energije. Opisuju ga kao centralni strateški projekt koji će na „pouzdan, siguran, ekološki odgovoran i ekonomski efikasan način dati odlučujući doprinos dekarbonizaciji slovenačkog elektroenergetskog sistema“.
Kako je ove sedmice pisao Forbes Slovenija, trenutno u Krškom dovršavaju novu analizu seizmičke sigurnosti za planiranu lokaciju NEK2, koja bi trebalo biti izgrađena uz postojeći blok nuklearne elektrane (na jednoj od trenutno osam mogućih mikrolokacija).
“Lokacija je pogodna”
Gen energija je krajem 2021. godine za to dodijelila javni ugovor vrijedan milion eura konzorcijumu koji čine ljubljanski Fakultet za građevinarstvo i geodeziju te američke kompanije Rizzo International iz Pitsburga i Norman A. Abrahamson iz Piedmonta. U Gen energiji kažu da su rezultati “u okviru dosadašnjih analiza za lokaciju NEK iz 1992. i 2003. godine” i potvrđuju pogodnost lokacije za NEK2. Gen će rezultate istraživanja, piše Forbes Slovenija, objaviti nakon što završi nezavisna revizija ljubljanskog Fakulteta za građevinarstvo i geodeziju, koja je već u toku i koštaće dodatnih 275 hiljada eura.
Inače, iz Gen energije su u objavi iz januara poručili kako je za NEK2 potreban „najširi nacionalni i politički konsenzus“ te da će Grupa Gen idućih mjeseci aktivno učetvovati u „argumentovanoj raspravi o projektu NEK2 i energetskoj budućnosti Slovenije, stručnim podlogama i iscrpnim informacijama“, a pritom pominju i da je najavljen referendum.
Gordana Grgas, Forbes Hrvatska